Hans Linde (V)

Hans Linde (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Student/Behandlingsassistent
Född år 1979

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-06-07

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2017-06-07
    • Vänsterpartiet

    • Gruppledare 2010-10-05 – 2016-02-02
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-06-07
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2017-06-07
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2016-05-25 – 2017-06-07
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-07
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Deputerad 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Deputerad 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputerad 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputerad 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputerad 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputerad 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputerad 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Deputerad 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Deputerad 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Deputerad 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Deputerad 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Suppleant 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Deputerad 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Deputerad 2006-10-10 – 2006-10-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-11-07 – 2010-10-12
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2017-06-07
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2010-10-13 – 2010-11-17

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot utrikesutskottet 06- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 06-14. Suppleant EU-nämnden 06-10, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 07-08, 13, 15-16, civilutskottet 14- och justitieutskottet 16-. Ledamot krigsdelegationen 10-. Suppleant riksdagens valberedning 10-14. Gruppledare Vänsterpartiet 10-16.
  • Föräldrar

    Lantbrukarna Lars Gustav Linde och Monica Linde, f. Weman.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsprogrammet med internationell inriktning, slutår 98. Juridik, Lunds universitet 98-99. Färnebo folkhögskola 99-00. Statsvetenskap, nationalekonomi och Afrikakunskap m.m., Göteborgs universitet 00-02 och 05-06.
  • Anställningar

    Call Center, Malmö 99. Elevassistent, behandlingsassistent, köksbiträde och ekonomiassistent (timvik.) 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Vänsterpartiet i Lundby 05-09. Distriktsordförande, Ung Vänster Göteborg och Bohuslän 01-05. Ledamot, Ung Vänsters förbundsstyrelse 99-04, vice ordförande 01-04. Sekreterare, Klåbas 91-94. Styrelseledamot, Svenska Afghanistankommittén 09-. Ledamot, partistyrelsen, Vänsterpartiet 10-16. Ledamot, verkställande utskottet, Vänsterpartiet 10-16. Styrelseledamot, RFSU Göteborg, 16-.
  • Bostadsort

    Göteborg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Stöd till Ecuadors president

Skriftlig fråga 2009/10:1036 av Linde, Hans (v)

den 4 oktober Fråga 2009/10:1036 Stöd till Ecuadors president av Hans Linde v till utrikesminister Carl Bildt m Ecuador, med sin långa historia av politisk instabilitet, har än en gång hamnat i världens fokus. I går eskalerade oroligheterna när strejkande poliser omringade det sjukhus där president Rafael Correa

Inlämnad: 2010-10-04 Besvarare: Carl Bildt (M)

med anledning av skr. 2009/10:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2009

Motion 2009/10:Fi17 av Ulla Andersson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2009/10:Fi17 av Ulla Andersson m.fl. v med anledning av skr. 2009/10:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2009 Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att miljö- och etikreglerna behöver


Utskottsberedning: 2010/11:FiU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:Fi17 av Ulla Andersson m.fl. (v) (doc, 53 kB) Motion 2009/10:Fi17 av Ulla Andersson m.fl. (v) (pdf, 168 kB)

med anledning av prop. 2009/10:217 Kreditvärderingsinstitut

Motion 2009/10:Fi16 av Ulla Andersson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2009/10:Fi16 av Ulla Andersson m.fl. v med anledning av prop. 2009/10:217 Kreditvärderingsinstitut v051 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen inom ramen för EU bör verka för ytterligare skärpt reglering av kreditvärderingsinstituten.


Utskottsberedning: 2009/10:FiU31
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:Fi16 av Ulla Andersson m.fl. (v) (doc, 51 kB) Motion 2009/10:Fi16 av Ulla Andersson m.fl. (v) (pdf, 156 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.