Hans Eklind (KD)

Hans Eklind (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 307
Titel Församlingsherde.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post hans.eklind[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-09-26 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Örebro 91-94. Ledamot, kommunstyrelsen, Nyköping 02-04. Suppleant, turist- och fritidsnämnden, Örebro 88-91. Kommundelsnämndsordförande, Örebro 91-92.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Distriktsordförande, Kristdemokratiska Ungdomsförbundet Örebro/Värmland 88-92. 2:e vice förbundsordförande, KDU 91-92. Förbundsordförande KDU 92-96. Styrelseledamot, European Young Christian Democrats 94. 2:e vice ordförande EYCD 95. Distriktsordförande, Kristdemokraterna Sörmlands län 03-04. Ordförande, Svenska kyrkans teologgrupp vid Örebro Teologiska Högskola, 04-05. Vice ordförande, Örebro SK Bandy 05. Ordförande, Örebro SK Bandy, 06-12. Styrelseledamot, Riksdagens idrottsklubb 18-. Distriktsordförande, Kristdemokraterna, Örebro län 19-.
  • Litteratur

    Vision för ung generation (93), Medborgarsamhället (95), Irrfärdens slut (95, tillsammans med Berggren, Idergaard och Johansson).
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 18-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 18- och EU-nämnden 19-.
  • Föräldrar

    Egenföretagarna Hans Åström och Margareta Eklind.
  • Utbildning

    High School, USA, slutår 84. Gymnasieskola, Örebro, slutår 86. Teologie magisterexamen, Stockholm 05.
  • Anställningar

    Telefonist, taxiväxel, Örebro 87-88. Ombudsman KDU och KDS, Örebro län 88-91. Förbundsordförande, KDU 92-96. Pressekreterare, Skattebetalarnas förening 96-97. Projektledare (lobbyist), Svensk Handel 98-99. Informationschef, Skattebetalarnas förening 00-02. Gruppledare, Kristdemokraterna, Nyköping 02-04. Komminister, Längbro församling, Örebro 06-13. Församlingsherde, Längbro församling, Örebro 13-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Pensionsgruppen. Ledamot, utredningen om strängare regler om utländska månggiften. Ledamot, kommittén om den framtida svenska migrationspolitiken 19-. Ledamot, insynsrådet, Migrationsverket 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2020/21:100 2021 års ekonomiska vårproposition

Motion 2020/21:4035 av Ebba Busch m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2020/21:4035 av Ebba Busch m.fl. KD med anledning av prop. 2020/21:100 2021 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Tryggheten först Kristdemokraternas ekonomiska vårmotion 2021 Ekonomiska utsikter Kristdemokraternas ekonomiska politik En hälso- och sjukvård


Utskottsberedning: 2020/21:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:4035 av Ebba Busch m.fl. (KD) (docx, 710 kB) Motion 2020/21:4035 av Ebba Busch m.fl. (KD) (pdf, 1081 kB)

med anledning av prop. 2020/21:171 Angiven yrkesgrupp - åtgärder för en begriplig sjukförsäkring

Motion 2020/21:4022 av Hans Eklind m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2020/21:4022 av Hans Eklind m.fl. KD med anledning av prop. 2020/21:171 Angiven yrkesgrupp åtgärder för en begriplig sjukförsäkring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska följa upp på vilka grunder beslut fattas av Försäkringskassan


Utskottsberedning: SfU

Motion 2020/21:4022 av Hans Eklind m.fl. (KD) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:4022 av Hans Eklind m.fl. (KD) (pdf, 86 kB)

med anledning av prop. 2020/21:182 Kompletterande regler för uppehållstillstånd vid gymnasiestudier

Motion 2020/21:4006 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2020/21:4006 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M, KD med anledning av prop. 2020/21:182 Kompletterande regler för uppehållstillstånd vid gymnasiestudier Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering I Sverige har tidigare funnits en bred uppslutning kring den reglerade


Utskottsberedning: 2020/21:SfU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2020/21:4006 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:4006 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se