Hans Dau (M)

Hans Dau (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel hemmansägare
Född år 1932

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1990-11-01 – 1994-10-03
    • Ledig 1990-10-02 – 1990-10-31
    • Ordinarie 1985-09-30 – 1990-10-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1994-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Nya utbildningar vid unga universitet

Motion 1993/94:Ub704 av Karin Israelsson m.fl. (c, m, fp, kds)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub704 av Karin Israelsson m.fl. c, m, fp, kds Nya utbildningar vid unga universitet Den ökade internationaliseringen ställer ökade krav på juridisk kompetens i förvaltningar, företag och organisationer. Det har under lång tid varit en besvärande brist på utbildade jurister i norra Sverige.


Utskottsberedning: -1993/94:UbU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Botniabanan

Motion 1993/94:T539 av Stefan Attefall m.fl. (kds, m, c, fp)

Motion till riksdagen 1993/94:T539 av Stefan Attefall m.fl. kds, c, fp, m Botniabanan Riksdagen tog våren 1993 beslut om att bygga Botniabanan. Med Botniabanan avses en förlängning av Ostkustbanan från Sundsvall till Umeå/Vännäs och med framtida förlängning norrut. Trafikutskottet skriver i betänkandet 1992/93:TU35:


Utskottsberedning: -1993/94:TU30
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

CSN-kortet

Motion 1993/94:Sf508 av Lena Öhrsvik (s) och Hans Dau (m)

Motion till riksdagen 1993/94:Sf508 av Lena Öhrsvik och Hans Dau s, m CSN-kortet Studerande som uppbär studiestöd erhåller i dag ett s.k. CSN-kort. Detta innebär kraftigt rabatterade resor med tåg, flyg och i vissa fall buss. Via anslag på statsbudgeten subventioneras dessa resor. Detta kort har kommit att bli ett


Utskottsberedning: -1993/94:SfU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.