Hans Backman (FP)

Hans Backman (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Gävleborgs län
Titel Teamledare
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-01-15
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2013-01-16 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31
    • Systembolaget AB

    • Revisor 2013-03-20 – 2014-03-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Resurser till ansökan om pilotskola

Skriftlig fråga 2005/06:1952 av Backman, Hans (fp)

den 25 juli Fråga 2005/06:1952 av Hans Backman fp till försvarsminister Leni Björklund s Resurser till ansökan om pilotskola I maj i år frågade jag försvarsministern om hon avsåg att ta initiativ till att Söderhamn får de resurser som krävs för att Sverige ska kunna bedriva en seriös kandidatur för att få den gemensamma

Inlämnad: 2006-07-25 Besvarare: Leni Björklund (S)

Skattefusket inom taxibranschen

Skriftlig fråga 2005/06:1802 av Backman, Hans (fp)

den 13 juni Fråga 2005/06:1802 av Hans Backman fp till statsrådet Ulrica Messing s Skattefusket inom taxibranschen Var fjärde taxiresa är svart. Taxifusket minskar skatteintäkterna med fyra miljarder kronor per år en tiondel av det totala skattefusket Det är enkelt att komma åt större delen av fusket om bara regeringen

Inlämnad: 2006-06-13 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Europeisk pilotskola till Söderhamn

Skriftlig fråga 2005/06:1681 av Backman, Hans (fp)

den 22 maj Fråga 2005/06:1681 av Hans Backman fp till försvarsminister Leni Björklund s Europeisk pilotskola till Söderhamn Söderhamn är utsedd till Sveriges kandidat till en gemensam europeisk pilotskola. Söderhamn är också i en förstudie utvärderad som den bästa kandidaten i norr. Sverige bör därför med vår tradition

Inlämnad: 2006-05-22 Besvarare: Leni Björklund (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se