Hans Backman (FP)

Hans Backman (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Gävleborgs län
Titel Teamledare
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-01-15
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2013-01-16 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31
    • Systembolaget AB

    • Revisor 2013-03-20 – 2014-03-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

modernisering av asylprocessen

Skriftlig fråga 2002/03:1255 av Backman, Hans (fp)

den 21 juli Fråga 2002/03:1255 av Hans Backman fp till statsrådet Jan O Karlsson om modernisering av asylprocessen I utredningen om flyktingar med oklar identitet finns ett förslag om att asylsökande ska kunna straffas ekonomiskt för att andra försöker missbruka systemet. Utredningen föreslår att bidragen till de asylsökande

Inlämnad: 2003-07-21 Besvarare: Jan O Karlsson (S)

enklare deklaration för småföretagare

Skriftlig fråga 2002/03:1143 av Backman, Hans (fp)

den 16 juni Fråga 2002/03:1143 av Hans Backman fp till finansminister Bosse Ringholm om enklare deklaration för småföretagare Privatpersoner och företagare har nyligen gått igenom sina räkenskaper och efter bästa förmåga deklarerat. För många privatpersoner har det varit en ganska enkel uppgift. Men för småföretagarna

Inlämnad: 2003-06-16 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

brist på framtida hantverkare

Skriftlig fråga 2002/03:1140 av Backman, Hans (fp)

den 16 juni Fråga 2002/03:1140 av Hans Backman fp till utbildningsminister Thomas Östros om brist på framtida hantverkare Behovet av utbildade hantverkare kommer att öka de närmaste åren. Den lärlingsutbildning som tidigare fanns i Sverige har så gott som raderats ut. Medelåldern i hantverkarkåren är så hög att 100 000

Inlämnad: 2003-06-16 Besvarare: Thomas Östros (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se