Hans Backman (FP)

Hans Backman (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Gävleborgs län
Titel Teamledare
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-01-15
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2013-01-16 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31
    • Systembolaget AB

    • Revisor 2013-03-20 – 2014-03-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Fri fondering för företagare upp till fem miljoner kronor

Skriftlig fråga 2011/12:568 av Backman, Hans (FP)

den 7 maj Fråga 2011/12:568 Fri fondering för företagare upp till 5 miljoner kronor av Hans Backman FP till finansminister Anders Borg M Många verksamheter inom företagandet ger olika intäkter år från år. De goda åren kan följas av mindre goda år. Det innebär höga intäkter vissa år och förlust andra. Att få tillgång

Inlämnad: 2012-05-07 Besvarare: Anders Borg (M)

Tydlig narkotikaklassning av GBL

Skriftlig fråga 2011/12:519 av Backman, Hans (FP)

den 11 april Fråga 2011/12:519 Tydlig narkotikaklassning av GBL av Hans Backman FP till justitieminister Beatrice Ask M Missbruket av drogen GHB, som kan framställas ur GBL, har fått skrämmande konsekvenser för unga människor ibland annat Bollnäs i mitt hemlän Gävleborg. Problemet med detta missbruk är också utbrett

Inlämnad: 2012-04-11 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Översyn av beskattningen av personaloptioner

Skriftlig fråga 2011/12:509 av Backman, Hans (FP)

den 4 april Fråga 2011/12:509 Översyn av beskattningen av personaloptioner av Hans Backman FP till finansminister Anders Borg M Sverige behöver många nya företag, särskilt innovativa företag som har tillväxtambitioner. För den som ger sig in i en sådan verksamhet är riskerna stora, inte bara för den som startar

Inlämnad: 2012-04-04 Besvarare: Anders Borg (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se