Hans Backman (FP)

Hans Backman (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Gävleborgs län
Titel Teamledare
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-01-15
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2013-01-16 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31
    • Systembolaget AB

    • Revisor 2013-03-20 – 2014-03-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Reducerad skatt för företag inom tjänstesektorn

Skriftlig fråga 2010/11:484 av Backman, Hans (FP)

den 6 maj Fråga 2010/11:484 Reducerad skatt för företag inom tjänstesektorn av Hans Backman FP till finansminister Anders Borg M Tjänsteföretag runt om i landet har två tredjedelar mer i energiskatt jämfört med traditionellt tillverkande företag. Det upplevs av tjänsteföretagare som en felaktighet. Ett företag

Inlämnad: 2011-05-06 Besvarare: Anders Borg (M)

Avsaknaden av automatiska brandlarm på skolor

Skriftlig fråga 2010/11:329 av Backman, Hans (FP)

den 22 februari Fråga 2010/11:329 Avsaknaden av automatiska brandlarm på skolor av Hans Backman FP till justitieminister Beatrice Ask M I min hemkommun Hofors har det uppmärksammats att flera skolor saknar automatiska brandlarm. Detta är en stor säkerhetsrisk för barn och personal i våra skolor. Det finns ingen

Inlämnad: 2011-02-22 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Moms för hemmaföretagare

Skriftlig fråga 2010/11:208 av Backman, Hans (FP)

den 22 december Fråga 2010/11:208 Moms för hemmaföretagare av Hans Backman FP till finansminister Anders Borg M Ett nytt ställningstagande från Skatteverket innebär att företagare med kontor hemma i bostaden inte längre kan dra av momsen för kontorsmöbler såsom skrivbord och bokhyllor. Detta gäller både för aktiebolag

Inlämnad: 2010-12-22 Besvarare: Anders Borg (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se