Hans Backman (FP)

Hans Backman (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Gävleborgs län
Titel Teamledare
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-01-15
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2013-01-16 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31
    • Systembolaget AB

    • Revisor 2013-03-20 – 2014-03-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

HUS-avdraget för tillbyggnader och reparationer inom tomtgränsen

Skriftlig fråga 2009/10:800 av Backman, Hans (fp)

den 10 maj Fråga 2009/10:800 HUS-avdraget för tillbyggnader och reparationer inom tomtgränsen av Hans Backman fp till finansminister Anders Borg m Jag tycker det är mycket positivt att regeringen infört ett HUS-avdrag som inkluderar ROT-tjänster. Synpunkter har dock kommit på att avdrag får göras för byggande av

Inlämnad: 2010-05-10 Besvarare: Anders Borg (M)

Det bästa klimatet för innovativa företag

Skriftlig fråga 2009/10:799 av Backman, Hans (fp)

den 7 maj Fråga 2009/10:799 Det bästa klimatet för innovativa företag av Hans Backman fp till näringsminister Maud Olofsson c Sverige behöver både fler företagare och fler växande företag. Vi behöver också fler företag som är framgångsrika på internationella marknader. Men Sverige saknar en samlad inriktning för

Inlämnad: 2010-05-07 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Information om jobbskatteavdraget

Skriftlig fråga 2009/10:490 av Backman, Hans (fp)

den 8 februari Fråga 2009/10:490 Information om jobbskatteavdraget av Hans Backman fp till finansminister Anders Borg m Jag är mycket positivt inställd till jobbskatteavdraget. Det ska löna sig att arbeta och det är bra att det nu lönar sig bättre att arbeta genom att alla som arbetar får behålla mer av sin lön

Inlämnad: 2010-02-08 Besvarare: Anders Borg (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se