Hans Backman (FP)

Hans Backman (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Gävleborgs län
Titel Teamledare
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-01-15
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2013-01-16 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31
    • Systembolaget AB

    • Revisor 2013-03-20 – 2014-03-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Brist på arbetskraft med rätt utbildning

Interpellation 2010/11:94 av Johansson, Ylva (S)

den 25 november Interpellation 2010/11:94 Brist på arbetskraft med rätt utbildning av Ylva Johansson S till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M Konjunkturen har förstärkts och många företag, framför allt småföretag, känner av en ökad orderingång och försäljning. Men samtidigt ser vi alltmer av flaskhalsar

Inlämnad: 2010-11-25 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Brist på arbetskraft med rätt utbildning

Ungdomsarbetslösheten

Interpellation 2010/11:85 av Green, Monica (S)

den 24 november Interpellation 2010/11:85 Ungdomsarbetslösheten av Monica Green S till statsminister Fredrik Reinfeldt M Sverige har gått från att vara ett föregångsland i Europa med låg ungdomsarbetslöshet till att ha bland de högsta nivåerna för ungdomar i åldern 1524 år. Under andra kvartalet år 2010 var ungefär

Inlämnad: 2010-11-24 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ungdomsarbetslösheten

Smartare elmätning

Motion 2010/11:N237 av Lars Tysklind m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2010/11:N237 av Lars Tysklind m.fl. FP Smartare elmätning fp1094 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att verka för en övergång till smart timvis elmätning genom en effektivare användning av Internet. Motivering Kostnaden


Utskottsberedning: 2010/11:NU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:N237 av Lars Tysklind m.fl. (FP) (doc, 49 kB) Motion 2010/11:N237 av Lars Tysklind m.fl. (FP) (pdf, 137 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.