Hans Backman (FP)

Hans Backman (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Gävleborgs län
Titel Teamledare
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-01-15
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2013-01-16 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31
    • Systembolaget AB

    • Revisor 2013-03-20 – 2014-03-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Smartare elmätning

Motion 2010/11:N237 av Lars Tysklind m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2010/11:N237 av Lars Tysklind m.fl. FP Smartare elmätning fp1094 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att verka för en övergång till smart timvis elmätning genom en effektivare användning av Internet. Motivering Kostnaden


Utskottsberedning: 2010/11:NU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:N237 av Lars Tysklind m.fl. (FP) (doc, 49 kB) Motion 2010/11:N237 av Lars Tysklind m.fl. (FP) (pdf, 137 kB)

Statligt huvudmannaskap för Klaverens Hus

Motion 2010/11:Kr218 av Hans Backman (FP)

Motion till riksdagen 2010/11:Kr218 av Hans Backman FP Statligt huvudmannaskap för Klaverens Hus fp1271 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Föreningen Klaverens Hus stora och unika samling klaver ska få ett statligt huvudmannaskap och införlivas


Utskottsberedning: 2010/11:KrU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Kr218 av Hans Backman (FP) (doc, 48 kB) Motion 2010/11:Kr218 av Hans Backman (FP) (pdf, 127 kB)

Kommunfullmäktigeuppdrag vid studier på annan ort

Motion 2010/11:K258 av Hans Backman (FP)

Motion till riksdagen 2010/11:K258 av Hans Backman FP Kommunfullmäktigeuppdrag vid studier på annan ort fp1227 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att ledamöter i kommunfullmäktige ska kunna behålla sina uppdrag även om de påbörjar studier på


Utskottsberedning: 2010/11:KU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:K258 av Hans Backman (FP) (doc, 49 kB) Motion 2010/11:K258 av Hans Backman (FP) (pdf, 130 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.