Hans Backman (FP)

Hans Backman (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Gävleborgs län
Titel Teamledare
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-01-15
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2013-01-16 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31
    • Systembolaget AB

    • Revisor 2013-03-20 – 2014-03-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Företagspolitik

Interpellation 2005/06:237 av Backman, Hans (fp)

den 6 februari Interpellation 2005/06:237 av Hans Backman fp till näringsminister Thomas Östros s Företagspolitik På ytan ser Sveriges makroekonomiska indikatorer relativt bra ut. Det är i hög grad ett resultat av ett antal liberala reformer som genomfördes på 1980- och 90-talen. Men under ytan står Sverige inför

Inlämnad: 2006-02-06 Besvarare: Thomas Östros (S)

Socialtjänstlagen

Interpellation 2005/06:213 av Backman, Hans (fp)

den 23 januari Interpellation 2005/06:213 av Hans Backman fp till statsrådet Morgan Johansson s Socialtjänstlagen I Sverige kan kommunernas socialtjänst besluta om att minska familjens socialbidrag om barn, som är mellan 13 och 17 år, sommarjobbar. Det finns ingen lag som säger att barn har rätt att behålla det

Inlämnad: 2006-01-23 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Rätt till heltid efter tolv månaders anställning

Interpellation 2005/06:82 av Backman, Hans (fp)

den 1 november Interpellation 2005/06:82 av Hans Backman fp till statsrådet Hans Karlsson s Rätt till heltid efter tolv månaders anställning I ett nytt utredningsförslag föreslås att alla de som jobbar deltid i dag ska ha rätt till heltid efter tolv månaders anställning. Ett antal arbetsgivarorganisationer, med

Inlämnad: 2005-11-01 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.