Hans Backman (FP)

Hans Backman (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Gävleborgs län
Titel Teamledare
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-01-15
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2013-01-16 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31
    • Systembolaget AB

    • Revisor 2013-03-20 – 2014-03-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Sponsring som inkomstkälla för idrotten

Skriftlig fråga 2008/09:1223 av Backman, Hans (fp)

den 11 september Fråga 2008/09:1223 Sponsring som inkomstkälla för idrotten av Hans Backman fp till finansminister Anders Borg m Sponsring är en viktig inkomstkälla för idrotten, men regelverket behöver förenklas och förtydligas. Ett marknadsmässigt avtal mellan två eller fler parter där alla inblandade anser

Inlämnad: 2009-09-11 Besvarare: Anders Borg (M)

Beskattning av råtallolja

Skriftlig fråga 2008/09:1149 av Backman, Hans (fp)

den 13 augusti Fråga 2008/09:1149 Beskattning av råtallolja av Hans Backman fp till miljöminister Andreas Carlgren c Regeringen har i en departementsskrivelse DS 2009:24 föreslagit att energiskatten på råtallolja tas bort. Detta skulle kunna leda till ökad efterfrågan på råtallolja för förbränning vilket skulle

Inlämnad: 2009-08-13 Besvarare: Anders Borg (M)

Riskkapitalavdrag för startande av nya företag

Skriftlig fråga 2008/09:988 av Backman, Hans (fp)

den 27 maj Fråga 2008/09:988 Riskkapitalavdrag för startande av nya företag av Hans Backman fp till näringsminister Maud Olofsson c Det behövs fler människor som har egna pengar att satsa och det behövs fler affärsänglarpersoner som både satsar pengar, engagemang och kunnande i nya företag. Staten kan underlätta

Inlämnad: 2009-05-27 Besvarare: Anders Borg (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se