Hans Backman (FP)

Hans Backman (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Gävleborgs län
Titel Teamledare
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-01-15
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2013-01-16 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31
    • Systembolaget AB

    • Revisor 2013-03-20 – 2014-03-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Kommuner som bryter mot upphandlingsregler

Skriftlig fråga 2007/08:1409 av Backman, Hans (fp)

den 24 juni Fråga 2007/08:1409 Kommuner som bryter mot upphandlingsregler av Hans Backman fp till näringsminister Maud Olofsson c I Svenskt Näringslivs nyhetsbrev den 9 april 2008 kan vi läsa att företaget Georgsson Mail vann en upphandling om att sköta kommunens lokalpost i Falköping. Men kommunen fortsatte ändå

Inlämnad: 2008-06-24 Besvarare: Mats Odell (KD)

Möjligheten att skjuta upp avvisningsärenden för personer som har en anställning

Skriftlig fråga 2007/08:985 av Backman, Hans (fp)

den 18 mars Fråga 2007/08:985 Möjligheten att skjuta upp avvisningsärenden för personer som har en anställning av Hans Backman fp till statsrådet Tobias Billström m I Hofors ser vi nu de problem som drabbar människor på grund av att det inte finns ett fungerande system för arbetskraftsinvandring i Sverige. Nu drabbas

Inlämnad: 2008-03-18 Besvarare: Tobias Billström (M)

Långa bearbetningstider för ansökningar om uppehållstillstånd

Skriftlig fråga 2007/08:935 av Backman, Hans (fp)

den 11 mars Fråga 2007/08:935 Långa bearbetningstider för ansökningar om uppehållstillstånd av Hans Backman fp till utrikesminister Carl Bildt m En kvinna som ska gifta sig med en svensk man i Hudiksvall har lämnat sin ansökan om uppehållstillstånd hos den svenska ambassaden i Teheran i oktober 2007. Hon fick

Inlämnad: 2008-03-11 Besvarare: Carl Bildt (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se