Hans Backman (FP)

Hans Backman (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Gävleborgs län
Titel Teamledare
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-01-15
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2013-01-16 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31
    • Systembolaget AB

    • Revisor 2013-03-20 – 2014-03-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Osund konkurrens

Skriftlig fråga 2006/07:1455 av Backman, Hans (fp)

den 3 juli Fråga 2006/07:1455 Osund konkurrens av Hans Backman fp till näringsminister Maud Olofsson c Det är för mig mycket anmärkningsvärt att statssekreterare Jöran Hägglund c i Sandviken så tvärsäkert i Gefle Dagblad och Arbetarbladet den 28 juni 2007 uttalade att han inte tycker det är fel att bygga ut teknikparken

Inlämnad: 2007-07-03 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Riskfylld bedömning av psykiskt sjuka patienter

Skriftlig fråga 2006/07:1442 av Backman, Hans (fp)

den 27 juni Fråga 2006/07:1442 Riskfylld bedömning av psykiskt sjuka patienter av Hans Backman fp till socialminister Göran Hägglund kd På DN-debatt den 27 juni 2007 kan vi läsa att farliga psykpatienter hotar sig till frihet. Experterna i rättspsykiatri Henrik Belfrage och Göran Fransson slår larm om att de har

Inlämnad: 2007-06-27 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Enkla och tydliga skatteregler för idrottsrörelsen

Skriftlig fråga 2006/07:1242 av Backman, Hans (fp)

den 25 maj Fråga 2006/07:1242 Enkla och tydliga skatteregler för idrottsrörelsen av Hans Backman fp till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Vid Riksidrottsförbundets RF årsstämma i maj 2007 antogs ett uttalande i vilket bland annat följande framfördes: Enkla och tydliga skatteregler är en förutsättning för

Inlämnad: 2007-05-25 Besvarare: Anders Borg (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se