Hans Backman (FP)

Hans Backman (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Gävleborgs län
Titel Teamledare
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-01-15
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2013-01-16 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31
    • Systembolaget AB

    • Revisor 2013-03-20 – 2014-03-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

svensk flyktingpolitik

Skriftlig fråga 2003/04:1562 av Backman, Hans (fp)

den 25 augusti Fråga 2003/04:1562 av Hans Backman fp till statsrådet Barbro Holmberg om svensk flyktingpolitik Handikappade Mirna nio år är utvisningshotad. Hon lever tillsammans med sin mamma gömd efter ett avvisningsbeslut. Hon är förlamad från midjan och nedåt efter att ha blivit misshandlad i hemlandet Libanon.

Inlämnad: 2004-08-25 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

trafikövervakning

Skriftlig fråga 2003/04:1536 av Backman, Hans (fp)

den 19 augusti Fråga 2003/04:1536 av Hans Backman fp till justitieminister Thomas Bodström om trafikövervakning Enligt Folksams årliga genomgång av rapporterade rattfyllerier, fortkörningar och bältesbrott i landets 21 polisområden är Gävleborg sämst på trafikövervakning bland samtliga län i hela landet. Håkan Lundberg,

Inlämnad: 2004-08-19 Besvarare: Thomas Bodström (S)

beredskap inför översvämningar

Skriftlig fråga 2003/04:1468 av Backman, Hans (fp)

den 28 juli Fråga 2003/04:1468 av Hans Backman fp till statsrådet Ulrica Messing om beredskap inför översvämningar Sverige ligger efter många andra europeiska länder när det gäller att hantera översvämningar. England, Tyskland och Holland satsar många miljoner på förebyggande åtgärder, Norge har hög beredskap. I Sverige

Inlämnad: 2004-07-28 Besvarare: Leni Björklund (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se