Hans Andersson (V)

Hans Andersson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel metallarbetare
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1992-09-01 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Förste vice ordförande 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1992-10-13 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Suppleant i Arbetsmarknadsutskottet 92/93-93/94 och Utrikesutksottet 96/97-. Ledamot av Arbetsmarknadsutskottet 94/95-. - Ledamot av v-gruppens förtroenderåd 94-.
  • Bostadsort

    Ludvika
  • Utbildning

    Metallarbetare.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot av Vänsterpartiets partistyrelse 81-87 och 93-00.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot av länsstyrelsen i Dalarnas län 95-. Ledamot av arbetsmarknadspolitiska kommittén 94-96.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot Ludvika socialnämnd 83-85.
  • Föräldrar

    Hovrättsfiskalen Torsten Christian Andersson och Karin Boholm

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2001/02:100 2002 års ekonomiska vårproposition

Motion 2001/02:Fi40 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2001/02:Fi40 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av prop. 2001/02:100 2002 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om riktlinjer för kommunernas ekonomi i den ekonomiska vårpropositionen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2001/02:FiU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , ,

med anledning av skr. 2001/02:114 Redogörelse för den svenska exportkontrollpolitiken och exporten av krigsmateriel år 2001

Motion 2001/02:U8 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2001/02:U8 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av skr. 2001/02:114 Redogörelse för den svenska exportkontrollpolitiken och exporten av krigsmateriel år 2001 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att den nuvarande lagstiftningen


Utskottsberedning: 2001/02:UU11
Riksdagsbeslut (26 yrkanden): , ,

med anledning av prop. 2001/02:167 Ändringar i konkurrenslagen för effektivare kartellbekämpning, m.m.

Motion 2001/02:N62 av Lennart Beijer m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2001/02:N62 av Lennart Beijer m.fl. v med anledning av prop. 2001/02:167 Ändringar i konkurrenslagen för effektivare kartellbekämpning, m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att tillsätta en utredning om kriminalisering av


Utskottsberedning: 2001/02:NU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.