Hannah Bergstedt (S)

Hannah Bergstedt (S)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län, plats 312
Titel Mediepedagog.
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post hannah.bergstedt[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Ida Karkiainen
    • Skatteutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2021-11-30 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-06-15 – 2018-09-24
    • Ledig 2018-04-16 – 2018-06-14
    • Ordinarie 2017-08-02 – 2018-04-15
    • Ledig 2017-02-01 – 2017-08-01
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2017-01-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2007-08-20 – 2008-03-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2008-10-22 – 2009-01-25
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2021-03-15 – 2021-08-27
    • Ersättare 2019-02-26 – 2019-11-30
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2021-03-15 – 2021-08-27
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-03-22
    • Suppleant 2008-12-01 – 2009-01-25
    • Suppleant 2007-08-23 – 2008-03-31
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2021-12-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2021-03-15 – 2021-08-27
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2021-03-15 – 2021-08-27
    • Suppleant 2008-10-27 – 2009-01-25
    • Suppleant 2007-08-23 – 2008-03-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2021-03-15 – 2021-08-27
    • Suppleant 2007-08-23 – 2008-03-31
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2021-03-15 – 2021-08-27
    • Suppleant 2008-10-27 – 2009-01-25
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2021-03-15 – 2021-08-27
    • Extra suppleant 2019-02-26 – 2019-11-30
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2021-03-15 – 2021-08-27
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2021-03-15 – 2021-08-27
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2021-03-15 – 2021-08-27
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2021-03-15 – 2021-08-27
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2021-03-15 – 2021-08-27
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2021-03-15 – 2021-08-27
    • Utrikesutskottet

    • Extra suppleant 2019-02-26 – 2019-11-30
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2014-10-15 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 07-08, 08-09, 10-18 och 19- (ersättare 070820-080331, 081022-090125 och 190226-). Ledamot civilutskottet 10-12 och skatteutskottet 12-18. Suppleant justitieutskottet 07-09, civilutskottet 07-09, miljö- och jordbruksutskottet 07-08, trafikutskottet 08-09, socialförsäkringsutskottet 10-14 och näringsutskottet 14-18. Extra suppleant utrikesutskottet 19- och socialförsäkringsutskottet 19-. Suppleant riksdagsstyrelsen 14-18 och ledamotsrådet 14-18.
  • Föräldrar

    Skogs- och markarbetaren Jan Bergstedt och konfektionssäljerskan Lisbeth Andersson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, estetisk linje (konst och formgivning), Strömbacka Piteå 93-96. Mediepedagog, Musikhögskolan Piteå 98-00.
  • Anställningar

    Storkök, Fagerviks kurs- och lägergård. Mässarrangör, Piteå kommun. Hotellstäderska, Piteå Stadshotell. Butiksbiträde, Hemköp. Servitris, kafé. Butiksbiträde, Konsum Svensbyn. Fiskpackare, Fisk i Norr. Handledare, Filmproduktion, Piteå kommun. Vältförare, NCC. Ombudsman, Sveriges Socialdemokratiska Ungdomsförbund, Socialdemokraterna i Piteå och Socialdemokraterna Norrbotten. Säljare/marknadsförare, Thomas Riklund AB. Ombudsman, Unga Örnar, Norrbotten.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, socialnämnden, Piteå kommun 00-09.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, förbundsstyrelsen HBT-Socialdemokrater, Svenbyns S-förening och Socialdemokraternas distriktsstyrelse.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:472 av Kjell Jansson (M) 10 maj 2022 Skattehöjningar
Interpellationsdebatt 2021/22:471 av Jasmin Farid (M) 10 maj 2022 Skattehöjningar kopplade till klimat och miljö
Interpellationsdebatt 2021/22:470 av Niklas Wykman (M) 10 maj 2022 Nya skatter och skattehöjningar
Interpellationsdebatt 2021/22:474 av Helena Bouveng (M) 10 maj 2022 Plastpåseskattens påverkan på svenska företags konkurrenskraft

Dokument:

En skola för alla är en skola med hbtq-plus-kompetens

Motion 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. S En skola för alla är en skola med hbtq-plus-kompetens Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att öka hbtq-plus-kompetensen i skolan och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2019/20:UbU12
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 84 kB)

Lex Sarah inom skolan

Motion 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. S Lex Sarah inom skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om överväganden kring lex Sarah inom skolan för att komma till rätta med missförhållanden som kränkande behandling, trakasserier och diskriminering och


Utskottsberedning: 2019/20:UbU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Mobiltäckning även där marknaden är svag

Motion 2019/20:2620 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:2620 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. S Mobiltäckning även där marknaden är svag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om mobiltäckning i områden dit marknadskrafterna inte når och vikten av mobiltäckning i hela landet och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2019/20:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:2620 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:2620 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.