Hanif Bali (M)

Hanif Bali (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 84
Titel Webbutvecklare.
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post hanif.bali[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-06-07
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2016-06-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-08
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-08
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-08
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10-16 och näringsutskottet 16-18. Suppleant utbildningsutskottet 10-18, arbetsmarknadsutskottet 18- och EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Said Bali och Marzieh Rezai.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Upplands Väsby 03-06.
  • Anställningar

    Säljare, God El 06. Webbmaster, Moderata Ungdomsförbundet 06-07. Webbutvecklare, Moderaterna 07-08. Webbutvecklare, Moderaterna i Stockholm 08-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Upplands Väsby 06-07. Kommunfullmäktig, Solna 14- och ersättare 10-14. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden, Upplands Väsby 05. Ledamot, tekniska nämnden, Upplands Väsby 06-07. Ledamot, miljönämnden, Solna 08-10. Ledamot, stadsbyggnadsnämnden, Solna 14-.
  • Bostadsort

    Solna

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering

Motion 2018/19:2932 av Jessica Polfjärd m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2932 av Jessica Polfjärd m.fl. M Utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen avslår


Utskottsberedning: 2018/19:AU1 2018/19:AU7
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 1 avslag, 8 bifall,

Motion 2018/19:2932 av Jessica Polfjärd m.fl. (M) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:2932 av Jessica Polfjärd m.fl. (M) (pdf, 97 kB)

Utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv

Motion 2018/19:2931 av Jessica Polfjärd m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2931 av Jessica Polfjärd m.fl. M Utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen beslutar att bemyndiga regeringen att under 2019


Utskottsberedning: 2018/19:AU2
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 1 avslag, 4 bifall,

Motion 2018/19:2931 av Jessica Polfjärd m.fl. (M) (docx, 77 kB) Motion 2018/19:2931 av Jessica Polfjärd m.fl. (M) (pdf, 103 kB)

Hela Sverige ska jobba

Motion 2018/19:2807 av Jessica Polfjärd m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2807 av Jessica Polfjärd m.fl. M Hela Sverige ska jobba Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att öka drivkrafterna att arbeta genom att sänka skatten på arbete för alla som jobbar och särskilt för dem med låga inkomster och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2018/19:AU10 2018/19:AU6 2018/19:AU9 2018/19:SkU10 2018/19:SkU11 2018/19:SoU9 2018/19:UbU12 2018/19:UbU13 2018/19:UbU15
Riksdagsbeslut (26 yrkanden): 26 avslag

Motion 2018/19:2807 av Jessica Polfjärd m.fl. (M) (docx, 85 kB) Motion 2018/19:2807 av Jessica Polfjärd m.fl. (M) (pdf, 149 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.