Hamza Demir(V)

Hamza Demir (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 98
Född år 1956
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post hamza.demir[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-11-01 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2017-11-09 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2017-11-09 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2017-11-24 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:CU7 13 december 2017 Associationsrätt

med anledning av prop. 2017/18:83 Styrande principer inom hälso- och sjukvården och en förstärkt vårdgaranti

Motion 2017/18:3982 av Karin Rågsjö m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:3982 av Karin Rågsjö m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:83 Styrande principer inom hälso- och sjukvården och en förstärkt vårdgaranti Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förutom kvalitetsskäl och effektivitetsskäl ska patientsäkerheten


Utskottsberedning: 2017/18:SoU22

Motion 2017/18:3982 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:3982 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (pdf, 75 kB)

Rättssäkra adoptioner

Skriftlig fråga 2017/18:722 av Hamza Demir (V)

Fråga 2017/18:722 Rättssäkra adoptioner av Hamza Demir (V) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) För Vänsterpartiet är frihet för barn att växa upp i trygghet och få den kunskap och det stöd som behövs för att utveckla just deras förmågor en självklarhet. Alla föräldrar har inte möjlighet att bidra till att ge sina

Inlämnad: 2018-02-06 Svarsdatum: 2018-02-14 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2017/18:722 av Hamza Demir (V) (pdf, 99 kB)

med anledning av prop. 2017/18:78 Vissa förslag om personlig assistans

Motion 2017/18:3969 av Maj Karlsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:3969 av Maj Karlsson m.fl. (V) med anledning av prop. 2017/18:78 Vissa förslag om personlig assistans Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen snarast bör återkomma med förslag till lagändringar som innebär att grundintentionen


Utskottsberedning: 2017/18:SoU17

Motion 2017/18:3969 av Maj Karlsson m.fl. (V) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3969 av Maj Karlsson m.fl. (V) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.