Hampus Hagman (KD)

Hampus Hagman (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 299
Titel Statsvetare.
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post hampus.hagman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-02-15 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-02-27 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot skatteutskottet 18-. Suppleant näringsutskottet 18-, trafikutskottet 18-, civilutskottet 18-, finansutskottet 19- och EU-nämnden 19-.
  • Utbildning

    LM Engströms gymnasium, Göteborg, slutår 06. Statsvetarexamen, Göteborgs universitet 09.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Göteborgs kommun 11-16. Stabschef, Göteborgs kommun 17-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsrådet, Kronofogdemyndigheten 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, ersättare, Göteborg 18-. Ersättare, stadsdelsnämnden Centrum, Göteborg 11-12. Ersättare, social resursnämnd 12-14. Ledamot, byggnadsnämnden 15-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Kommande vinter-OS

Interpellation 2021/22:219 av Hampus Hagman (KD)

Interpellation 2021/22:219 Kommande vinter-OS av Hampus Hagman KD till Utrikesminister Ann Linde S Ett flertal länder har den senaste tiden meddelat att de avser att genomföra diplomatisk bojkott av vinter-OS i Peking, som börjar den 4 februari 2022. De som lämnat detta besked är bland andra Australien, Litauen, USA och

Inlämnad: 2021-12-15 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2021/22:219 av Hampus Hagman (KD) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kommande vinter-OS

Olympiska spelen i Beijing

Interpellation 2021/22:208 av David Josefsson (M)

Interpellation 2021/22:208 Olympiska spelen i Beijing av David Josefsson M till Utrikesminister Ann Linde S Den 4 februari 2022 invigs vinter-OS i Beijing. Det sker samtidigt som den kinesiska regimen blir alltmer auktoritär mot sin egen befolkning och allt mer aggressiv mot omvärlden. Det senaste uppmärksammade fallet

Inlämnad: 2021-12-13 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2021/22:208 av David Josefsson (M) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Olympiska spelen i Beijing

Stöldligornas framfart i Sverige

Interpellation 2020/21:334 av Hampus Hagman (KD)

Interpellation 2020/21:334 Stöldligornas framfart i Sverige av Hampus Hagman KD till Finansminister Magdalena Andersson S Internationella ligor har genom åren kunnat begå hundratusentals stölder i Sverige, till exempel butiksstölder, stölder vid bostadsinbrott, bilstölder och stölder vid inbrott på byggarbetsplatser.

Inlämnad: 2021-01-20 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2020/21:334 av Hampus Hagman (KD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Stöldligornas framfart i Sverige

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.