Hampus Hagman (KD)

Hampus Hagman (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 299
Titel Statsvetare.
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post hampus.hagman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-02-15 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-02-27 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot skatteutskottet 18-. Suppleant näringsutskottet 18-, trafikutskottet 18-, civilutskottet 18-, finansutskottet 19- och EU-nämnden 19-.
  • Utbildning

    LM Engströms gymnasium, Göteborg, slutår 06. Statsvetarexamen, Göteborgs universitet 09.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Göteborgs kommun 11-16. Stabschef, Göteborgs kommun 17-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsrådet, Kronofogdemyndigheten 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, ersättare, Göteborg 18-. Ersättare, stadsdelsnämnden Centrum, Göteborg 11-12. Ersättare, social resursnämnd 12-14. Ledamot, byggnadsnämnden 15-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Regeringens agerande med anledning av Kinas militära hot mot Taiwan

Skriftlig fråga 2021/22:105 av Hampus Hagman (KD)

Fråga 2021/22:105 Regeringens agerande med anledning av Kinas militära hot mot Taiwan av Hampus Hagman KD till Utrikesminister Ann Linde S Sverige ska ha höga ambitioner i utrikespolitiken. Det är särskilt viktigt när det gäller främjandet av de mänskliga rättigheterna runt om i världen. Därför är det mycket positivt

Inlämnad: 2021-10-11 Svarsdatum: 2021-10-20 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2021/22:105 av Hampus Hagman (KD) (pdf, 87 kB)

Skatt på produkter hög elförbrukning

Skriftlig fråga 2020/21:2253 av Hampus Hagman (KD)

Fråga 2020/21:2253 Skatt på produkter hög elförbrukning av Hampus Hagman KD till Finansminister Magdalena Andersson S Den 17 mars föreslog i vice statsminister Per Bolund en ny skatt på produkter som drar mycket el. Utspelet kommer efter en kall vinter då det blivit uppenbart att Sveriges elförsörjning inte fungerar tillfredsställande.

Inlämnad: 2021-03-18 Svarsdatum: 2021-03-31 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2253 av Hampus Hagman (KD) (pdf, 79 kB)

Konkreta åtgärder i Sveriges del av EU:s återhämtningspaket

Skriftlig fråga 2020/21:2249 av Hampus Hagman (KD)

Fråga 2020/21:2249 Konkreta åtgärder i Sveriges del av EU:s återhämtningspaket av Hampus Hagman KD till Finansminister Magdalena Andersson S I juli fattade stats- och regeringscheferna i Europeiska rådet beslut om EU:s facilitet för återhämtning och resiliens, ofta kallat återhämtningspaket, med en budget om totalt 750

Inlämnad: 2021-03-18 Svarsdatum: 2021-03-31 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2249 av Hampus Hagman (KD) (pdf, 92 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se