Håkan Svenneling (V)

Håkan Svenneling (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Värmlands län, plats 102
Titel Landsbygdsutvecklare.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post hakan.svenneling[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Kvittningsperson
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Kvittningsperson 2014-09-29 –
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-11-11 – 2021-12-15
    • Deputerad 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Deputerad 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Deputerad 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-10-09

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot utrikesutskottet 18-. Suppleant finansutskottet 14-18, försvarsutskottet 14-18, näringsutskottet 14-18 och skatteutskottet 18-. Kvittningsman Vänsterpartiet 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Parlamentariska landsbygdskommittén.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Covidbevis för svenskar vaccinerade i Norge

Skriftlig fråga 2020/21:3569 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2020/21:3569 Covidbevis för svenskar vaccinerade i Norge av Håkan Svenneling V till Statsrådet Anna Hallberg S För svenskar som fått en vaccinationsdos i Norge och en vaccinationsdos i Sverige är det i dag inte möjligt att få ett covidbevis via svenska Ehälsomyndigheten trots att de uppfyller villkoren. För de personer

Inlämnad: 2021-09-01 Svarsdatum: 2021-09-08 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3569 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 79 kB)

Nya utförseltillstånd för krigsmateriel

Skriftlig fråga 2020/21:3250 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2020/21:3250 Nya utförseltillstånd för krigsmateriel av Håkan Svenneling V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I Sveriges lagstiftning råder i grunden ett förbud vad gäller krigsmaterielexport. Varje exportaffär som beviljas efter bedömningar av Inspektionen för strategiska produkter, ISP, och

Inlämnad: 2021-06-16 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3250 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 90 kB)

Kvinnliga migrantarbetare i Mellanöstern

Skriftlig fråga 2020/21:3234 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2020/21:3234 Kvinnliga migrantarbetare i Mellanöstern av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Ann Linde S Arbetsrätten på den globala arbetsmarknaden är i ett enormt behov av att förstärkas. Världen över lider arbetare av dåliga arbetsvillkor, låga löner, farliga arbeten och arbetsgivare som kontrollerar och

Inlämnad: 2021-06-16 Svarsdatum: 2021-06-23 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3234 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.