Håkan Svenneling (V)

Håkan Svenneling (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Värmlands län, plats 102
Titel Landsbygdsutvecklare.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post hakan.svenneling[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Kvittningsman
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Kvittningsman 2014-09-29 –
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Deputerad 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Deputerad 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-10-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot utrikesutskottet 18-. Suppleant finansutskottet 14-18, försvarsutskottet 14-18, näringsutskottet 14-18 och skatteutskottet 18-. Kvittningsman Vänsterpartiet 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Parlamentariska landsbygdskommittén.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2018/19:114 Strategisk exportkontroll 2018 - krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden

Motion 2018/19:3099 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3099 av Håkan Svenneling m.fl. V med anledning av skr. 2018/19:114 Strategisk exportkontroll 2018 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utvärdera utvecklingen i


Utskottsberedning: 2018/19:UU9
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2018/19:3099 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 78 kB) Motion 2018/19:3099 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 109 kB)

med anledning av skr. 2018/19:76 Riksrevisionens rapport om fyrstegsprincipen

Motion 2018/19:3054 av Jens Holm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3054 av Jens Holm m.fl. V med anledning av skr. 2018/19:76 Riksrevisionens rapport om fyrstegsprincipen 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med förslag på hur nationellt framtagna bristanalyser och prioriteringar


Utskottsberedning: 2018/19:TU18
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2018/19:3054 av Jens Holm m.fl. (V) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:3054 av Jens Holm m.fl. (V) (pdf, 91 kB)

med anledning av skr. 2018/19:115 Verksamheten i Europeiska unionen under 2018

Motion 2018/19:3050 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3050 av Håkan Svenneling m.fl. V med anledning av skr. 2018/19:115 Verksamheten i Europeiska unionen under 2018 1  Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 Inledning 4 Brexit 5 Demokrati, mänskliga rättigheter och rättsstatens principer 6 EU:s fleråriga


Utskottsberedning: 2018/19:UU10
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): 16 avslag

Motion 2018/19:3050 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 89 kB) Motion 2018/19:3050 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 133 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se