Håkan Svenneling (V)

Håkan Svenneling (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Värmlands län, plats 102
Titel Landsbygdsutvecklare.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post hakan.svenneling[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Kvittningsman
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Kvittningsman 2014-09-29 –
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Deputerad 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-10-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot utrikesutskottet 18-. Suppleant finansutskottet 14-18, försvarsutskottet 14-18, näringsutskottet 14-18 och skatteutskottet 18-. Kvittningsman Vänsterpartiet 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Parlamentariska landsbygdskommittén.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2020/21:79 En tillfällig covid-19-lag

Motion 2020/21:3796 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:3796 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:79 En tillfällig covid-19-lag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att giltighetstiden för de föreskrifter och beslut som meddelas med stöd av den tillfälliga lagen bör regleras


Utskottsberedning: 2020/21:SoU23
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2020/21:3796 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 74 kB) Motion 2020/21:3796 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 88 kB)

Konvention om förbud mot kärnvapen

Interpellation 2020/21:250 av Håkan Svenneling (V)

Interpellation 2020/21:250 Konvention om förbud mot kärnvapen av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Ann Linde S Den 24 oktober ratificerade Honduras som 50:e land FN:s konvention om förbud mot kärnvapen. Det innebär att konventionen kommer att träda i kraft efter 90 dagar, det vill säga den 22 januari 2021. Den svenska

Inlämnad: 2020-12-16 Svarsdatum: 2021-01-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2020/21:250 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 93 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Konvention om förbud mot kärnvapen

Turkiets isolering av fångar i Imralı Prison

Skriftlig fråga 2020/21:914 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2020/21:914 Turkiets isolering av fångar i Imralı Prison av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Ann Linde S Turkiet har upprepade gånger gjort sig skyldiga till brott mot de mänskliga rättigheterna. I maj 2019 besökte en delegation från Europeiska kommittén till förhindrande av tortyr och omänsklig eller förnedrande

Inlämnad: 2020-12-09 Svarsdatum: 2020-12-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2020/21:914 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 92 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se