Håkan Svenneling (V)

Håkan Svenneling (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Värmlands län, plats 102
Titel Landsbygdsutvecklare.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post hakan.svenneling[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Kvittningsman
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Kvittningsman 2014-09-29 –
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Deputerad 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-10-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot utrikesutskottet 18-. Suppleant finansutskottet 14-18, försvarsutskottet 14-18, näringsutskottet 14-18 och skatteutskottet 18-. Kvittningsman Vänsterpartiet 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Parlamentariska landsbygdskommittén.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

CETA-avtalet

Skriftlig fråga 2015/16:1352 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2015/16:1352 CETA-avtalet av Håkan Svenneling V till Statsrådet Ann Linde S Comprehensive Economic and Trade Agreement CETA är ett handelsavtal som förhandlades fram mellan EU och Kanada 2014 och som ska ratificeras av EU:s instanser senare i år. Avtalet är ämnat att underlätta handel mellan Kanada och EU men har bland

Inlämnad: 2016-06-15 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1352 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 74 kB)

ISDS/ICS även inom EU

Skriftlig fråga 2015/16:1271 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2015/16:1271 ISDS/ICS även inom EU av Håkan Svenneling V till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S En läcka visade nyligen att fem EU-länder har föreslagit att ISDS/ICS ska införas i EU, alltså även mellan EU-länder. Den 7 april lyfte Österrike, Finland, Frankrike, Tyskland och Nederländerna i Europeiska

Inlämnad: 2016-05-24 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1271 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 76 kB)

TTIP och miljön

Interpellation 2015/16:626 av Jens Holm (V)

Interpellation 2015/16:626 TTIP och miljön av Jens Holm V till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP Greenpeace Nederländerna har offentliggjort dokument från förhandlingarna mellan EU och USA om handels- och investeringsavtalet TTIP. Det här är ett av de största avslöjandena hittills avseende TTIP. Nu är det inte bara

Inlämnad: 2016-05-04 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2015/16:626 av Jens Holm (V) (pdf, 84 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: TTIP och miljön

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se