Håkan Larsson (C)

Håkan Larsson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Jämtlands län
Titel journalist
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2006-10-17 – 2014-10-14

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

konsekvenser av Rikstrafikens planerade besparingar

Skriftlig fråga 2003/04:1603 av Larsson, Håkan (c)

den 6 september Fråga 2003/04:1603 av Håkan Larsson c till statsrådet Ulrica Messing om konsekvenser av Rikstrafikens planerade besparingar Rikstrafiken har hamnat i ekonomiska problem och därför tagit fram ett omfattande sparpaket. Fullföljs planerna kommer detta att få svåra regionalpolitiska och samhällsekonomiska

Inlämnad: 2004-09-06 Besvarare: Ulrica Messing (S)

stödområdesgränserna i Jämtland

Skriftlig fråga 2003/04:1558 av Larsson, Håkan (c)

den 24 augusti Fråga 2003/04:1558 av Håkan Larsson c till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist om stödområdesgränserna i Jämtland Vid en interpellationsdebatt den 10 februari i år lovade jordbruksministern att riksdagens enhälliga beslut från den 22 maj 2002 om att överföra stödområde 2b i Jämtlands län till stödområde

Inlämnad: 2004-08-24 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

med anledning av skr. 2003/04:120 2004 års redogörelse för företag med statligt ägande

Motion 2003/04:N24 av Åsa Torstensson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 2003/04:N24 av Åsa Torstensson m.fl. c med anledning av skr. 2003/04:120 2004 års redogörelse för företag med statligt ägande 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att en ökad spridning av det statliga ägandet skulle bidra positivt


Utskottsberedning: 2004/05:NU4
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se