Håkan Larsson (C)

Håkan Larsson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Jämtlands län
Titel journalist
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2006-10-17 – 2014-10-14

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

eurokampanj på Sveriges ambassader

Skriftlig fråga 2002/03:1270 av Larsson, Håkan (c)

den 30 juli Fråga 2002/03:1270 av Håkan Larsson c till utrikesminister Anna Lindh om eurokampanj på Sveriges ambassader Enligt uppgift genomförde kampanjorganisationen Ja till Euron den 16 juni ett möte på den svenska ambassaden i Washington dit svenska medborgare var inbjudna. Enligt min mening är det uppseendeväckande

Inlämnad: 2003-07-30 Besvarare: Anna Lindh (S)

FN:s informationskontor för Norden

Skriftlig fråga 2002/03:1212 av Larsson, Håkan (c)

den 3 juli Fråga 2002/03:1212 av Håkan Larsson c till utrikesminister Anna Lindh om FN:s informationskontor för Norden Enligt planerna ska FN:s nordiska informationskontor Unic i Köpenhamn läggas ned vid kommande årsskifte. Unic har informerat om världsorganisationen på de fem nordiska språken sedan 1947. I dag är

Inlämnad: 2003-07-03 Besvarare: Anna Lindh (S)

med anledning av prop. 2002/03:86 Åtgärder för att stärka den finansiella ställningen i SJ AB

Motion 2002/03:N14 av Åsa Torstensson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 2002/03:N14 av Åsa Torstensson m.fl. c med anledning av prop. 2002/03:86 Åtgärder för att stärka den finansiella ställningen i SJ AB Sammanfattning Regeringen har tillsammans med Vänsterpartiet och Miljöpartiet i den nu föreliggande propositionen föreslagit att riksdagen ska fatta beslut om bland


Utskottsberedning: 2002/03:NU13
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se