Håkan Larsson (C)

Håkan Larsson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Jämtlands län
Titel journalist
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2006-10-17 – 2014-10-14

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Situationen i Uzbekistan

Skriftlig fråga 2005/06:808 av Larsson, Håkan (c)

den 18 januari Fråga 2005/06:808 av Håkan Larsson c till utrikesminister Laila Freivalds s Situationen i Uzbekistan I maj förra året inträffade en massaker i staden Andizjan i östra Uzbekistan. Hundratals människor, ingen vet säkert hur många, sköts ihjäl av uzbekistansk militär i samband med en fredlig demonstration.

Inlämnad: 2006-01-18 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Utredning om övergrepp inom den sociala barnavården

Skriftlig fråga 2005/06:705 av Larsson, Håkan (c)

den 21 december Fråga 2005/06:705 av Håkan Larsson c till statsrådet Morgan Johansson s Utredning om övergrepp inom den sociala barnavården I dag står det klart att det förekom kränkningar och övergrepp på barnhem runtom i Sverige under lång tid på 1900-talet. Mer än 100 000 svenskar har någon gång under sitt liv

Inlämnad: 2005-12-21 Besvarare: Morgan Johansson (S)

bevakningen av nationella arrangemang

Skriftlig fråga 2004/05:2086 av Larsson, Håkan (c)

den 4 augusti Fråga 2004/05:2086 av Håkan Larsson c till justitieminister Thomas Bodström om bevakningen av nationella arrangemang Slutnotan för den omfattande bevakningen i samband med det stora mötet med Euroatlantiska partnerskapsmötets säkerhetsforum i Åre den 2425 maj är ännu inte klar, men mycket tyder på att

Inlämnad: 2005-08-05 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se