Håkan Bergman (S)

Håkan Bergman (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2016-06-28 – 2018-09-24
    • Ersättare 2014-10-07 – 2016-06-28

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utbildningsutskottet 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-14 och socialutskottet 14-. Ledamot riksdagsstyrelsen 16-. Suppleant riksdagsstyrelsen 14-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Polisen och väntetider på 114 14

Skriftlig fråga 2016/17:136 av Håkan Bergman (S)

Fråga 2016/17:136 Polisen och väntetider på 114 14 av Håkan Bergman S till Statsrådet Anders Ygeman S Omorganisationen av polisen är givetvis en omfattande förvaltningsreform som inte kan genomföras helt konflikt- och problemfritt. Den innebär förändringar i chefs- och ledningsstrukturer och kräver givetvis också utbildning

Inlämnad: 2016-10-17 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2016/17:136 av Håkan Bergman (S) (pdf, 88 kB)

Tidiga insatser för barn och unga som lider av psykisk ohälsa

Motion 2016/17:2149 av Håkan Bergman och Matilda Ernkrans (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:2149 av Håkan Bergman och Matilda Ernkrans båda S Tidiga insatser för barn och unga som lider av psykisk ohälsa Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om tidiga insatser för barn och unga som lider av psykisk ohälsa, och detta tillkännager riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:SoU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2149 av Håkan Bergman och Matilda Ernkrans (båda S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2149 av Håkan Bergman och Matilda Ernkrans (båda S) (pdf, 71 kB)

Öka bostadsbyggandet

Motion 2016/17:2150 av Håkan Bergman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2150 av Håkan Bergman m.fl. S Öka bostadsbyggandet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att öka bostadsbyggandet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Brist på bostäder finns nu i närmare 250 av landets 290 kommuner. Endast tre


Utskottsberedning: 2016/17:CU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2150 av Håkan Bergman m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2150 av Håkan Bergman m.fl. (S) (pdf, 64 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se