Håkan Bergman (S)

Håkan Bergman (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2016-06-28 – 2018-09-24
    • Ersättare 2014-10-07 – 2016-06-28

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utbildningsutskottet 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-14 och socialutskottet 14-. Ledamot riksdagsstyrelsen 16-. Suppleant riksdagsstyrelsen 14-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Bibehållen assistans vid sjukhusvistelse

Motion 2015/16:1437 av Lars Mejern Larsson och Håkan Bergman (båda S)

Motion till riksdagen 2015/16:1437 av Lars Mejern Larsson och Håkan Bergman båda S Bibehållen assistans vid sjukhusvistelse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om assistans vid sjukhusvistelse och tillkännager detta för regeringen. Motivering Assistansersättning betalas


Utskottsberedning: 2016/17:SoU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1437 av Lars Mejern Larsson och Håkan Bergman (båda S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:1437 av Lars Mejern Larsson och Håkan Bergman (båda S) (pdf, 63 kB)

En kommission för jämlikhet

Motion 2015/16:1432 av Eva-Lena Jansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:1432 av Eva-Lena Jansson m.fl. S En kommission för jämlikhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en kommission för jämlikhet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Vi vill att Sverige ska vara ett jämlikt land. Det är ett viktigt


Utskottsberedning: 2015/16:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1432 av Eva-Lena Jansson m.fl. (S) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:1432 av Eva-Lena Jansson m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

Snabbspår Stockholm-Örebro-Oslo

Motion 2015/16:657 av Lennart Axelsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:657 av Lennart Axelsson m.fl. S Snabbspår StockholmÖrebroOslo Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för ett snabbspår på sträckan StockholmÖrebroKarlstadOslo och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:657 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:657 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se