Håkan Bergman (S)

Håkan Bergman (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2016-06-28 – 2018-09-24
    • Ersättare 2014-10-07 – 2016-06-28

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utbildningsutskottet 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-14 och socialutskottet 14-. Ledamot riksdagsstyrelsen 16-. Suppleant riksdagsstyrelsen 14-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Elever med autism

Skriftlig fråga 2014/15:720 av Håkan Bergman (S)

Fråga 2014/15:720 Elever med autism av Håkan Bergman S till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP Elever med autism, men utan utvecklingsstörning, tillhör enligt skollagen inte längre målgruppen för grundsärskolan utan ska få sin undervisning i grundskolan. Förändringen är positiv för de elever som, med särskilt stöd

Inlämnad: 2015-06-30 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2014/15:720 av Håkan Bergman (S) (pdf, 73 kB)

Ansvar för asylsökandes sociala situation

Motion 2014/15:1160 av Lennart Axelsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:1160 av Lennart Axelsson m.fl. S Ansvar för asylsökandes sociala situation Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheterna att ge Migrationsverket i uppdrag att, i samverkan med berörda kommuner och


Utskottsberedning: 2014/15:SfU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:1160 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:1160 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (pdf, 66 kB)

Tillgängliggör kulturen

Motion 2014/15:1193 av Eva-Lena Jansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:1193 av Eva-Lena Jansson m.fl. S Tillgängliggör kulturen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att verka för att öka alla barns tillgänglighet till kulturupplevelser och deltagande i kulturverksamhet. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2014/15:KrU5
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2014/15:1193 av Eva-Lena Jansson m.fl. (S) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:1193 av Eva-Lena Jansson m.fl. (S) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se