Håkan Bergman (S)

Håkan Bergman (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2016-06-28 – 2018-09-24
    • Ersättare 2014-10-07 – 2016-06-28

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utbildningsutskottet 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-14 och socialutskottet 14-. Ledamot riksdagsstyrelsen 16-. Suppleant riksdagsstyrelsen 14-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2013/14:220 Ändrade regler om introduktionsperiod och legitimation för lärare och förskollärare

Motion 2013/14:Ub20 av Ibrahim Baylan m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub20 av Ibrahim Baylan m.fl. S med anledning av prop. 2013/14:220 Ändrade regler om introduktionsperiod och legitimation för lärare och förskollärare 201314S37016 med anledning av Regeringens proposition 2013 14 220 Ändrade regler om introduktionsperiod och legitimation för lärare och förskollärare


Utskottsberedning: 2013/14:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ub20 av Ibrahim Baylan m.fl. (S) (doc, 48 kB)

med anledning av prop. 2013/14:112 Villkor för fristående skolor m.m.

Motion 2013/14:Ub17 av Ibrahim Baylan m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub17 av Ibrahim Baylan m.fl. S med anledning av prop. 2013/14:112 Villkor för fristående skolor m.m. 201314S37015 med anledning av Regeringens proposition 2013 14 112 Villkor för fristående skolor mm Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som


Utskottsberedning: 2013/14:UbU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ub17 av Ibrahim Baylan m.fl. (S) (doc, 46 kB)

med anledning av skr. 2013/14:200 Riksrevisionens rapport om statens tillsyn över skolan

Motion 2013/14:Ub15 av Ibrahim Baylan m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub15 av Ibrahim Baylan m.fl. S med anledning av skr. 2013/14:200 Riksrevisionens rapport om statens tillsyn över skolan Riksrevisionens rapport om statens tillsyn över skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: 2013/14:UbU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ub15 av Ibrahim Baylan m.fl. (S) (doc, 48 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se