Håkan Bergman (S)

Håkan Bergman (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2016-06-28 – 2018-09-24
    • Ersättare 2014-10-07 – 2016-06-28

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utbildningsutskottet 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-14 och socialutskottet 14-. Ledamot riksdagsstyrelsen 16-. Suppleant riksdagsstyrelsen 14-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Behovet av förskollärare i en växande Stockholmsregion

Skriftlig fråga 2011/12:660 av Bergman, Håkan (S)

den 15 juni Fråga 2011/12:660 Behovet av förskollärare i en växande Stockholmsregion av Håkan Bergman S till utbildningsminister Jan Björklund FP Den nya skollagen och läroplanen ställer större krav på kommunerna att bedriva förskoleverksamheten med utbildad och behörig personal. Förskollärarna har fått ett tydligare

Inlämnad: 2012-06-15 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Demokratikrav och handeln med Kina

Skriftlig fråga 2011/12:659 av Bergman, Håkan (S)

den 15 juni Fråga 2011/12:659 Demokratikrav och handeln med Kina av Håkan Bergman S till statsrådet Ewa Björling M Inför OS i Peking 2008 och världsutställningen i Shanghai 2010 diskuterades mycket om hur ekonomiska och andra kontakter med Kina skulle kunna stärka demokratisträvandena. Det finns egentligen ingenting

Inlämnad: 2012-06-15 Besvarare: Ewa Björling (M)

Bred hjälp till syriska flyktingar

Skriftlig fråga 2011/12:658 av Bergman, Håkan (S)

den 15 juni Fråga 2011/12:658 Bred hjälp till syriska flyktingar av Håkan Bergman S till statsrådet Gunilla Carlsson M Det behövs ett brett och omfattande stöd till de syriska flyktingarna i Jordanien, Libanon och Turkiet. I mars i år uppskattade FN och en rad hjälporganisationer att det behövs bistånd på 575 miljoner

Inlämnad: 2012-06-15 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se