Håkan Bergman (S)

Håkan Bergman (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2016-06-28 – 2018-09-24
    • Ersättare 2014-10-07 – 2016-06-28

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utbildningsutskottet 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-14 och socialutskottet 14-. Ledamot riksdagsstyrelsen 16-. Suppleant riksdagsstyrelsen 14-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2010/11:104 Kvalitet i gymnasial lärlingsutbildning

Motion 2010/11:Ub10 av Mikael Damberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2010/11:Ub10 av Mikael Damberg m.fl. S med anledning av prop. 2010/11:104 Kvalitet i gymnasial lärlingsutbildning S37121 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Skolverket ska ges i uppdrag att ta fram riktlinjer för hur


Utskottsberedning: 2010/11:UbU17
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2010/11:Ub10 av Mikael Damberg m.fl. (S) (doc, 56 kB)

Kvalitetskrav inom pedagogisk omsorg

Skriftlig fråga 2010/11:198 av Bergman, Håkan (S)

den 21 december Fråga 2010/11:198 Kvalitetskrav inom pedagogisk omsorg av Håkan Bergman S till statsrådet Nyamko Sabuni FP Statsrådet Nyamko Sabuni har uttalat att kvalitetskraven bör förtydligas eller skärpas för den pedagogiska omsorg som i dag finns som alternativ till förskolan. Ett sådant arbete lär också

Inlämnad: 2010-12-21 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

med anledning av prop. 2010/11:20 Legitimation för lärare och förskollärare

Motion 2010/11:Ub4 av Mikael Damberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2010/11:Ub4 av Mikael Damberg m.fl. S med anledning av prop. 2010/11:20 Legitimation för lärare och förskollärare S37120 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om legitimation för lärare och förskollärare. Motivering Att alla


Utskottsberedning: 2010/11:UbU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Ub4 av Mikael Damberg m.fl. (S) (doc, 53 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se