Ulla-Britt Hagström (FP)

Ulla-Britt Hagström (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västra Götalands läns östra
Titel lärare
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-10
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2001/02:378 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 14 maj 2002 kvinnors delaktighet i Östersjösamarbetet
Interpellationsdebatt 2001/02:298 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 9 april 2002 medicinsk forskning ut ett könsperspektiv
Interpellationsdebatt 2001/02:321 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 9 april 2002 stöd för barn som mediekonsumenter
Interpellationsdebatt 2001/02:217 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 8 februari 2002 LIP-medel för skolsatsning

Dokument:

maxtaxan

Skriftlig fråga 2000/01:1666 av Hagström, Ulla-Britt (kd)

den 7 september Fråga 2000/01:1666 av Ulla-Britt Hagström kd till statsrådet Ingegerd Wärnersson om maxtaxan Som ett led i socialdemokraternas vision om en avgiftsfri barnomsorg, infördes maxtaxa. Denna modell missgynnar bl.a. de familjer där en förälder stannar hemma och själv tar hand om sina barn. Många kommuner,

Inlämnad: 2001-09-07 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

mobila studentbostäder

Skriftlig fråga 2000/01:1620 av Hagström, Ulla-Britt (kd)

den 27 augusti Fråga 2000/01:1620 av Ulla-Britt Hagström kd till statsrådet Lars-Erik Lövdén om mobila studentbostäder Väntetiden till studentrum i Stockholm är nu över tolv månader. Studentkåren mottar samtal från studenter som kommit in på sin drömutbildning men som måste tacka nej på grund av att de saknar bostad.

Inlämnad: 2001-08-27 Besvarare: statsrådet Lars-Erik Lövdén (S)

klassmorfar

Skriftlig fråga 2000/01:1515 av Hagström, Ulla-Britt (kd)

den 16 juli Fråga 2000/01:1515 av Ulla-Britt Hagström kd till statsrådet Ingegerd Wärnersson om klassmorfar Barn behöver goda vuxna förebilder för att växa upp till trygga människor. Skolan är här ett komplement till föräldrarnas insatser. Det är därför av största vikt att nedskärningarna i skolan upphör. Den moderna

Inlämnad: 2001-07-16 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se