Ulla-Britt Hagström (FP)

Ulla-Britt Hagström (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västra Götalands läns östra
Titel lärare
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-10
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2001/02:378 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 14 maj 2002 kvinnors delaktighet i Östersjösamarbetet
Interpellationsdebatt 2001/02:298 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 9 april 2002 medicinsk forskning ut ett könsperspektiv
Interpellationsdebatt 2001/02:321 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 9 april 2002 stöd för barn som mediekonsumenter
Interpellationsdebatt 2001/02:217 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 8 februari 2002 LIP-medel för skolsatsning

Dokument:

med anledning av prop. 1998/99:78 Beräkning av återbetalningsskyldighet för underhållsstöd till barn med särlevande föräldrar m.m.

Motion 1998/99:Sf13 av Fanny Rizell m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1998/99:Sf13 av Fanny Rizell m.fl. kd med anledning av prop. 1998/99:78 Beräkning av återbetalningsskyldighet för underhållsstöd till barn med särlevande föräldrar m.m. Propositionen I propositionen lämnas förslag till ändrade regler för hur återbetalningsskyldigheten inom underhållsstödssystemet


Utskottsberedning: ----1998/99:SfU9
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:76 Försäkringsmedicinska utredningar, m.m.

Motion 1998/99:Sf8 av Tredje vice talman Rose-Marie Frebran m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1998/99:Sf8 av tredje vice talman Rose-Marie Frebran m.fl. kd med anledning av prop. 1998/99:76 Försäkringsmedicinska utredningar, m.m. I propositionen föreslås att Riksförsäkringsverkets sjukhus i Tranås respektive Nynäshamn inte längre skall vara anslagsfinansierade. Det innebär att de därmed


Utskottsberedning: -1998/99:SfU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:88 Bekämpning av smittsamma djursjukdomar

Motion 1998/99:MJ11 av Caroline Hagström m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1998/99:MJ11 av Caroline Hagström m.fl. kd med anledning av prop. 1998/99:88 Bekämpning av smittsamma djursjukdomar Regeringen har i proposition 1998/99:88 Bekämpning av smittsamma djursjukdomar föreslagit en ny epizootilag och en särskild zoonoslag med bestämmelser om förebyggande åtgärder,


Utskottsberedning: ---1998/99:MJU9
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se