Ulla-Britt Hagström (FP)

Ulla-Britt Hagström (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västra Götalands läns östra
Titel lärare
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-10
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2001/02:378 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 14 maj 2002 kvinnors delaktighet i Östersjösamarbetet
Interpellationsdebatt 2001/02:298 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 9 april 2002 medicinsk forskning ut ett könsperspektiv
Interpellationsdebatt 2001/02:321 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 9 april 2002 stöd för barn som mediekonsumenter
Interpellationsdebatt 2001/02:217 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 8 februari 2002 LIP-medel för skolsatsning

Dokument:

sänkning av tjänstemomsen

Skriftlig fråga 1998/99:871 av Hagström, Ulla-Britt (kd)

Fråga 1998/99:871 av Ulla-Britt Hagström kd till näringsministern om sänkning av tjänstemomsen den 26 augusti Enligt EU-direktiv pågår försök med att sänka tjänstemomsen för olika områden inom tjänstesektorn. Det handlar enligt direktiv 77/388/EÖF om att kunna sänka momsen för arbetskraftsintensiva tjänsteområden samt

Inlämnad: 1999-08-26 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

åtgärder inom transportsektorn

Skriftlig fråga 1998/99:862 av Hagström, Ulla-Britt (kd)

Fråga 1998/99:862 av Ulla-Britt Hagström kd till näringsministern om åtgärder inom transportsektorn den 18 augusti Lastbilens andelar av transporterna ökar successivt, medan järnvägen i Europa följer en långsiktigt nedåtgående trend. Ökade lastbilstransporter medför ökad miljöbelastning såväl lokalt som regionalt och

Inlämnad: 1999-08-18 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

kursplan för ämnet religionskunskap

Skriftlig fråga 1998/99:861 av Hagström, Ulla-Britt (kd)

Fråga 1998/99:861 av Ulla-Britt Hagström kd till statsrådet Ingegerd Wärnersson om kursplan för ämnet religionskunskap den 18 augusti Skolverket har lagt ut ändringsförslaget till kursplan i ämnet religionskunskap på Internet samt gett vissa instanser skriftlig information för att ge möjlighet till synpunkter. Svenska

Inlämnad: 1999-08-18 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se