Ulla-Britt Hagström (FP)

Ulla-Britt Hagström (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västra Götalands läns östra
Titel lärare
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-10
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2001/02:378 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 14 maj 2002 kvinnors delaktighet i Östersjösamarbetet
Interpellationsdebatt 2001/02:298 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 9 april 2002 medicinsk forskning ut ett könsperspektiv
Interpellationsdebatt 2001/02:321 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 9 april 2002 stöd för barn som mediekonsumenter
Interpellationsdebatt 2001/02:217 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 8 februari 2002 LIP-medel för skolsatsning

Dokument:

med anledning av skr. 2001/02:176 Kultur och delaktighet

Motion 2001/02:Kr16 av Inger Davidson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2001/02:Kr16 av Inger Davidson m.fl. kd med anledning av skr. 2001/02:176 Kultur och delaktighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om avsaknaden av ett barnperspektiv. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i


Utskottsberedning: 2002/03:KrU1
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

med anledning av prop. 2001/02:185 Uppehållstillstånd med tillfälligt skydd vid massflykt

Motion 2001/02:Sf42 av Magda Ayoub m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2001/02:Sf42 av Magda Ayoub m.fl. kd med anledning av prop. 2001/02:185 Uppehållstillstånd med tillfälligt skydd vid massflykt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att föreskrifterna för att ytterligare kategorier av fördrivna


Utskottsberedning: 2002/03:SfU4
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

med anledning av prop. 2001/02:182 Ömsesidigt erkännande av beslut om avvisning och utvisning

Motion 2001/02:Sf38 av Magda Ayoub m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2001/02:Sf38 av Magda Ayoub m.fl. kd med anledning av prop. 2001/02:182 Ömsesidigt erkännande av beslut om avvisning och utvisning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2001/02:182 i enlighet med vad som anförs i motionen. Motivering Regeringen föreslår i den framlagda propositionen


Utskottsberedning: 2002/03:SfU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se