Gustav Nilsson (M)

Gustav Nilsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Blekinge län
Titel Landstingsråd/Skogsinspektor
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-08-16 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Samhällsekonomiska vinster med ett samlat kostnadsansvar för sjukvård och sjukförsäkring

Motion 2013/14:So623 av Finn Bengtsson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:So623 av Finn Bengtsson m.fl. M Samhällsekonomiska vinster med ett samlat kostnadsansvar för sjukvård och sjukförsäkring M1914 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ett samordnat kostnadsansvar för sjukvård och sjukförsäkring.


Utskottsberedning: 2013/14:SoU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:So623 av Finn Bengtsson m.fl. (M) (doc, 62 kB) Motion 2013/14:So623 av Finn Bengtsson m.fl. (M) (pdf, 142 kB)

Samförvaltning i stället för naturreservat

Motion 2013/14:MJ440 av Christian Holm m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:MJ440 av Christian Holm m.fl. M Samförvaltning i stället för naturreservat Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten att ersätta naturreservat med olika former av samförvaltning.


Utskottsberedning: 2013/14:MJU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:MJ440 av Christian Holm m.fl. (M) (doc, 56 kB) Motion 2013/14:MJ440 av Christian Holm m.fl. (M) (pdf, 132 kB)

Nya vårdnadsregler

Motion 2013/14:C452 av Fredrik Schulte m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:C452 av Fredrik Schulte m.fl. M Nya vårdnadsregler M1770 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att överväga en översyn av reglerna om vårdnad. Motivering Svenska vårdnadsregler innehåller en rad allvarliga strukturella


Utskottsberedning: 2013/14:CU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:C452 av Fredrik Schulte m.fl. (M) (doc, 67 kB) Motion 2013/14:C452 av Fredrik Schulte m.fl. (M) (pdf, 163 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.