Gunvor G Ericson (MP)

Gunvor G Ericson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Södermanlands län
Titel Sjuksköterska
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2004-10-11 – 2005-04-17
    • Miljöpartiet de gröna

    • Vice gruppledare 2013-04-01 – 2014-09-29
    • Gruppledare 2011-09-15 – 2013-03-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Valberedningen

    • Ledamot 2011-09-27 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-04 – 2011-09-26
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2013-04-09 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-09-19 – 2013-04-08
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2013-04-25 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-20 – 2013-04-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Våldsutsatta kvinnor och rätten till sjukpenning

Interpellation 2007/08:591 av Ericson, Gunvor G (mp)

den 11 april Interpellation 2007/08:591 Våldsutsatta kvinnor och rätten till sjukpenning av Gunvor G Ericson mp till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson m Motala kvinnojour har nyligen skrivit till regeringen för att uppmärksamma att Försäkringskassan nekar utsatta kvinnor sjukpenning. Deras erfarenhet på kvinnojouren

Inlämnad: 2008-04-11 Besvarare: Cristina Husmark Pehrsson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Våldsutsatta kvinnor och rätten till sjukpenning

Utredning av helhetssyn och arbetslivstrygghet

Interpellation 2007/08:494 av Ericson, Gunvor G (mp)

den 12 mars Interpellation 2007/08:494 Utredning av helhetssyn och arbetslivstrygghet av Gunvor G Ericson mp till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson m Allt fler människor hamnar utanför trygghetssystemen. Många bollas runt mellan arbetsförmedling, sjukförsäkring och socialtjänstens försörjningsstöd. Socialförsäkringsområdet

Inlämnad: 2008-03-12 Besvarare: Cristina Husmark Pehrsson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Utredning av helhetssyn och arbetslivstrygghet

Moratorium för sukralos

Interpellation 2007/08:354 av Ericson, Gunvor G (mp)

den 30 januari Interpellation 2007/08:354 Moratorium för sukralos av Gunvor G Ericson mp till jordbruksminister Eskil Erlandsson c Med ökningen av fetma och diabetes byts vanligt socker i många livsmedel ut mot artificiella kemiska sötningsmedel, till exempel aspartam och cyklamat. Ett sådant sötningsmedel är sukralos,

Inlämnad: 2008-01-30 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se