Gunvor G Ericson (MP)

Gunvor G Ericson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Södermanlands län
Titel Sjuksköterska
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2004-10-11 – 2005-04-17
    • Miljöpartiet de gröna

    • Vice gruppledare 2013-04-01 – 2014-09-29
    • Gruppledare 2011-09-15 – 2013-03-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Valberedningen

    • Ledamot 2011-09-27 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-04 – 2011-09-26
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2013-04-09 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-09-19 – 2013-04-08
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2013-04-25 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-20 – 2013-04-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Konventionen om ekonomiska, sociala och kulturella rättigheter (CESCR)

Skriftlig fråga 2013/14:744 av Gunvor G Ericson (MP)

Fråga 2013/14:744 Konventionen om ekonomiska, sociala och kulturella rättigheter CESCR av Gunvor G Ericson MP till Socialminister Göran Hägglund KD Konventionen antogs av FN:s generalförsamling 1966 och trädde i kraft 1976. Ett tilläggsprotokoll som ger enskilda personer möjlighet att vända sig till kommittén med individuella

Inlämnad: 2014-07-31 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Skriftlig fråga 2013/14:744 av Gunvor G Ericson (MP) (pdf, 88 kB)

Ersättning till tvångssteriliserade

Skriftlig fråga 2013/14:743 av Gunvor G Ericson (MP)

Fråga 2013/14:743 Ersättning till tvångssteriliserade av Gunvor G Ericson MP till Socialminister Göran Hägglund KD Justitiekanslern, JK, har avslagit 161 skadeståndsansökningar från personer som steriliserats vid könskorrigering. De drabbade yrkade att staten skulle ersätta dem med 300 000 kronor för såväl personskada,

Inlämnad: 2014-07-30 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Skriftlig fråga 2013/14:743 av Gunvor G Ericson (MP) (pdf, 77 kB)

Uppehållstillstånd för traffickingoffer

Skriftlig fråga 2013/14:279 av Ericson, Gunvor G (MP)

den 19 december Fråga 2013/14:279 Uppehållstillstånd för traffickingoffer av Gunvor G Ericson MP till statsminister Fredrik Reinfeldt M Människohandel eller trafficking är en av de mest utbredda och grövsta formerna av våld. Trafficking är snabbt ökande och bedöms vara den tredje största formen av organiserad brottslighet

Inlämnad: 2013-12-19 Besvarare: Tobias Billström (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se