Gunvor G Ericson (MP)

Gunvor G Ericson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Södermanlands län
Titel Sjuksköterska
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2004-10-11 – 2005-04-17
    • Miljöpartiet de gröna

    • Vice gruppledare 2013-04-01 – 2014-09-29
    • Gruppledare 2011-09-15 – 2013-03-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Valberedningen

    • Ledamot 2011-09-27 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-04 – 2011-09-26
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2013-04-09 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-09-19 – 2013-04-08
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2013-04-25 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-20 – 2013-04-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Biblioteksersättningen

Interpellation 2012/13:301 av Ehn, Tina (MP)

den 27 februari Interpellation 2012/13:301 Biblioteksersättningen av Tina Ehn MP till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M Regeringen har genom kulturministern tidigare uttryckt vikten av att upphovsmän till litterära verk får ersättning då deras verk lånas ut på biblioteken. Modellen med biblioteksersättning

Inlämnad: 2013-02-27 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Biblioteksersättningen

Sjukpenninggrundande inkomst, SGI, för företagare som driver aktiebolag

Interpellation 2012/13:293 av Ericson, Gunvor G (MP)

den 21 februari Interpellation 2012/13:293 Sjukpenninggrundande inkomst, SGI, för företagare som driver aktiebolag av Gunvor G Ericson MP till statsrådet Ulf Kristersson M En företagare i Umeå har blivit nekad ersättning av Försäkringskassan vid sjukskrivning i samband med graviditet för att hon driver sitt företag

Inlämnad: 2013-02-21 Besvarare: Ulf Kristersson (M)

Införande av samtyckeskrav

Interpellation 2012/13:253 av Ericson, Gunvor G (MP)

den 5 februari Interpellation 2012/13:253 Införande av samtyckeskrav av Gunvor G Ericson MP till justitieminister Beatrice Ask M Regeringen beslutade i all hemlighet i torsdags om en lagrådsremiss om ändringar av våldtäktslagstiftningen och skyddet för barn i sexualbrottslagstiftningen. Remissen innebär att begreppet

Inlämnad: 2013-02-05 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Införande av samtyckeskrav

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se