Gunvor G Ericson (MP)

Gunvor G Ericson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Södermanlands län
Titel Sjuksköterska
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2004-10-11 – 2005-04-17
    • Miljöpartiet de gröna

    • Vice gruppledare 2013-04-01 – 2014-09-29
    • Gruppledare 2011-09-15 – 2013-03-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Valberedningen

    • Ledamot 2011-09-27 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-04 – 2011-09-26
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2013-04-09 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-09-19 – 2013-04-08
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2013-04-25 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-20 – 2013-04-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2010/11:77 Skärpt straff för köp av sexuell tjänst

Motion 2010/11:Ju12 av Gunvor G Ericson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2010/11:Ju12 av Gunvor G Ericson m.fl. MP med anledning av prop. 2010/11:77 Skärpt straff för köp av sexuell tjänst Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att avskaffa kravet på dubbel straffbarhet


Utskottsberedning: 2010/11:JuU22
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2010/11:Ju12 av Gunvor G Ericson m.fl. (MP) (doc, 57 kB)

Ny socialförsäkring för både sjuka och arbetslösa

Skriftlig fråga 2010/11:367 av Ericson, Gunvor G (MP)

den 10 mars Fråga 2010/11:367 Ny socialförsäkring för både sjuka och arbetslösa av Gunvor G Ericson MP till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M Ändringar i sjukförsäkringen och a-kassan som gör det svårare för många människor att få ersättning. Det har gjort att kostnader bollats över till kommunerna. Av

Inlämnad: 2011-03-10 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Socialförsäkringsförmåner under graviditet

Skriftlig fråga 2010/11:338 av Ericson, Gunvor G (MP)

den 28 februari Fråga 2010/11:338 Socialförsäkringsförmåner under graviditet av Gunvor G Ericson MP till statsrådet Ulf Kristersson M Det är problem för egna företagare som är gravida att få havandeskapspenning. Den 28 februari 2011 skriver Dagens Nyheter om en kvinna som är egenföretagare men nekades havandeskapspenning

Inlämnad: 2011-02-28 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se