Gunvor G Ericson (MP)

Gunvor G Ericson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Södermanlands län
Titel Sjuksköterska
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2004-10-11 – 2005-04-17
    • Miljöpartiet de gröna

    • Vice gruppledare 2013-04-01 – 2014-09-29
    • Gruppledare 2011-09-15 – 2013-03-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Valberedningen

    • Ledamot 2011-09-27 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-04 – 2011-09-26
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2013-04-09 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-09-19 – 2013-04-08
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2013-04-25 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-20 – 2013-04-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:27 av Ericson, Gunvor G (mp) 3 november 2009 Åtgärder mot energidrycker
Interpellationsdebatt 2009/10:13 av Ericson, Gunvor G (mp) 23 oktober 2009 Statsbidrag till friluftslivets organisationer

med anledning av prop. 2009/10:125 En ny alkohollag

Motion 2009/10:So12 av Thomas Nihlén m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2009/10:So12 av Thomas Nihlén m.fl. mp med anledning av prop. 2009/10:125 En ny alkohollag mp026 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om tillståndsplikt för folkölsförsäljning. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2010/11:SoU4
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2009/10:So12 av Thomas Nihlén m.fl. (mp) (doc, 74 kB)

Mål för minskat matavfall

Skriftlig fråga 2009/10:586 av Ericson, Gunvor G (mp)

den 1 mars Fråga 2009/10:586 Mål för minskat matavfall av Gunvor G Ericson mp till jordbruksminister Eskil Erlandsson c Att det slängs mycket mat i hela livsmedelskedjan är en av de viktigaste frågorna när det gäller matens miljöpåverkan. Kort sagt den mat som slängs ger upphov till stor miljöpåverkan utan att

Inlämnad: 2010-03-01 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Situationen för dem som lämnat sjukförsäkringen

Interpellation 2009/10:266 av Ericson, Gunvor G (mp)

den 22 februari Interpellation 2009/10:266 Situationen för dem som lämnat sjukförsäkringen av Gunvor G Ericson mp till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Nu har Försäkringskassan kommit med statistik för januari månad. Nedanstående uppgifter är hämtade från dessa data. Vid årsskiftet hade ca 14 300 personer

Inlämnad: 2010-02-22 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Situationen för dem som lämnat sjukförsäkringen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se