Gunvor G Ericson (MP)

Gunvor G Ericson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Södermanlands län
Titel Sjuksköterska
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2004-10-11 – 2005-04-17
    • Miljöpartiet de gröna

    • Vice gruppledare 2013-04-01 – 2014-09-29
    • Gruppledare 2011-09-15 – 2013-03-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Valberedningen

    • Ledamot 2011-09-27 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-04 – 2011-09-26
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2013-04-09 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-09-19 – 2013-04-08
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2013-04-25 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-20 – 2013-04-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2010/11:97 av Ericson, Gunvor G (MP) 7 december 2010 Haverikommission i fallet Rossana
Interpellationsdebatt 2008/09:526 av Ericson, Gunvor G (mp) 8 juni 2009 Kvotering som effektiv metod
Interpellationsdebatt 2008/09:309 av Ericson, Gunvor G (mp) 17 februari 2009 Azofärgämnen i flera varor och produkter
Interpellationsdebatt 2008/09:250 av Ericson, Gunvor G (mp) 27 januari 2009 Försäkringskassa utan förseningar

Uppehållstillstånd för traffickingoffer

Skriftlig fråga 2013/14:279 av Ericson, Gunvor G (MP)

den 19 december Fråga 2013/14:279 Uppehållstillstånd för traffickingoffer av Gunvor G Ericson MP till statsminister Fredrik Reinfeldt M Människohandel eller trafficking är en av de mest utbredda och grövsta formerna av våld. Trafficking är snabbt ökande och bedöms vara den tredje största formen av organiserad brottslighet

Inlämnad: 2013-12-19 Besvarare: Tobias Billström (M)

Regeringen och tobakskonventionen

Interpellation 2013/14:80 av Ericson, Gunvor G (MP)

den 31 oktober Interpellation 2013/14:80 Regeringen och tobakskonventionen av Gunvor G Ericson MP till statsrådet Maria Larsson KD Det är dags att vi tar arbetet mot tobak på allvar. I Sverige dör 6 600 personer i förtid varje år på grund av rökning. 16 000 ungdomar börjar varje år att röka. Enligt Statens folkhälsoinstituts

Inlämnad: 2013-10-31 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringen och tobakskonventionen

Museijärnvägarnas överlevnad

Skriftlig fråga 2009/10:974 av Ericson, Gunvor G (mp)

den 5 augusti Fråga 2009/10:974 Museijärnvägarnas överlevnad av Gunvor G Ericson mp till statsrådet Åsa Torstensson c Transportstyrelsen har fått i uppdrag av regeringen att utreda vilka avgifter som krävs för att myndigheten ska vara självfinansierad från den 1 januari 2011. Enligt det förslag som Transportstyrelsen

Inlämnad: 2010-08-05 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se