Gunvor G Ericson (MP)

Gunvor G Ericson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Södermanlands län
Titel Sjuksköterska
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2004-10-11 – 2005-04-17
    • Miljöpartiet de gröna

    • Vice gruppledare 2013-04-01 – 2014-09-29
    • Gruppledare 2011-09-15 – 2013-03-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Valberedningen

    • Ledamot 2011-09-27 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-04 – 2011-09-26
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2013-04-09 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-09-19 – 2013-04-08
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2013-04-25 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-20 – 2013-04-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:27 av Ericson, Gunvor G (mp) 3 november 2009 Åtgärder mot energidrycker
Interpellationsdebatt 2009/10:13 av Ericson, Gunvor G (mp) 23 oktober 2009 Statsbidrag till friluftslivets organisationer

Rätten till sjukvård

Skriftlig fråga 2008/09:859 av Ericson, Gunvor G (mp)

den 17 april Fråga 2008/09:859 Rätten till sjukvård av Gunvor G Ericson mp till socialminister Göran Hägglund kd Sverige har ett av Europas mest restriktiva regelverk när det gäller tillgång till vård för asylsökande och gömda flyktingar. Det gjorde de moderatledda regeringspartierna till lag i våras. Den lag som

Inlämnad: 2009-04-17 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Kommission för att minska hälsoskillnader

Skriftlig fråga 2008/09:523 av Ericson, Gunvor G (mp)

den 23 januari Fråga 2008/09:523 Kommission för att minska hälsoskillnader av Gunvor G Ericson mp till statsrådet Maria Larsson kd Den brittiska regeringen har tillsatt en kommission på temat Health ineqalities in Britain post-2010. Den nya kommissionen är en reaktion på den rapport om global ojämlikhet i hälsa

Inlämnad: 2009-01-23 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Stevia som alternativ till kemiska sötningsmedel

Skriftlig fråga 2008/09:444 av Ericson, Gunvor G (mp)

den 22 december Fråga 2008/09:444 Stevia som alternativ till kemiska sötningsmedel av Gunvor G Ericson mp till jordbruksminister Eskil Erlandsson c Allt fler människor väljer light-produkter i tron om att de är bättre för hälsan. I juletid finns på våra bord många sockerprodukter som läsk och godis men året runt

Inlämnad: 2008-12-22 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se