Gunvor G Ericson (MP)

Gunvor G Ericson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Södermanlands län
Titel Sjuksköterska
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2004-10-11 – 2005-04-17
    • Miljöpartiet de gröna

    • Vice gruppledare 2013-04-01 – 2014-09-29
    • Gruppledare 2011-09-15 – 2013-03-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Valberedningen

    • Ledamot 2011-09-27 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-04 – 2011-09-26
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2013-04-09 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-09-19 – 2013-04-08
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2013-04-25 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-20 – 2013-04-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Legitimation för cytodiagnostiker

Interpellation 2007/08:50 av Ericson, Gunvor G (mp)

den 17 oktober Interpellation 2007/08:50 Legitimation för cytodiagnostiker av Gunvor G Ericson mp till socialminister Göran Hägglund kd I samband med riksdagens behandling av proposition 2005/06:43 Legitimation och skyddad yrkestitel den 8 februari 2006 behandlades även frågan om legitimation för yrkesgruppen

Inlämnad: 2007-10-17 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Legitimation för cytodiagnostiker

Förbud mot azofärger

Interpellation 2007/08:3 av Ericson, Gunvor G (mp)

den 19 september Interpellation 2007/08:3 Förbud mot azofärger av Gunvor G Ericson mp till statsrådet Maria Larsson kd EU-kommissionen slog till mot Sverige 1999 och såg till att det svenska förbudet mot azofärgämnen i livsmedel togs bort ämnen som forskningen länge pekat på är hälsovådliga. Azofärgämnen är en

Inlämnad: 2007-09-19 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Förbud mot azofärger

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se