Gunvor G Ericson (MP)

Gunvor G Ericson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Södermanlands län
Titel Sjuksköterska
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2004-10-11 – 2005-04-17
    • Miljöpartiet de gröna

    • Vice gruppledare 2013-04-01 – 2014-09-29
    • Gruppledare 2011-09-15 – 2013-03-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Valberedningen

    • Ledamot 2011-09-27 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-04 – 2011-09-26
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2013-04-09 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-09-19 – 2013-04-08
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2013-04-25 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-20 – 2013-04-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:27 av Ericson, Gunvor G (mp) 3 november 2009 Åtgärder mot energidrycker
Interpellationsdebatt 2009/10:13 av Ericson, Gunvor G (mp) 23 oktober 2009 Statsbidrag till friluftslivets organisationer

Statliga medel till idrottsklubbar med elitsatsning på barn

Skriftlig fråga 2007/08:477 av Ericson, Gunvor G (mp)

den 13 december Fråga 2007/08:477 Statliga medel till idrottsklubbar med elitsatsning på barn av Gunvor G Ericson mp till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m I Sverige har det länge varit kutym att alla ska kunna få delta i idrottsaktiviteter och samhället stöttar idrotten, dels via kommunala anläggnings-

Inlämnad: 2007-12-13 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Ensamföräldrar och föräldrapenning vid sjukdom

Skriftlig fråga 2007/08:418 av Ericson, Gunvor G (mp)

den 6 december Fråga 2007/08:418 Ensamföräldrar och föräldrapenning vid sjukdom av Gunvor G Ericson mp till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson m I Dagens Nyheter lyftes för en tid sedan frågan om ensamföräldrars situation vid sjukdom fram. Den förälder som har ensam vårdnad om ett barn har vid egen sjukdom inte

Inlämnad: 2007-12-06 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Ensamståendes rätt att överlåta ersättningsdagar

Skriftlig fråga 2007/08:359 av Ericson, Gunvor G (mp)

den 27 november Fråga 2007/08:359 Ensamståendes rätt att överlåta ersättningsdagar av Gunvor G Ericson mp till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson m I Dagens Nyheter lyftes nyligen frågan om ensamföräldrars situation vid sjukdom fram. Den förälder som har ensam vårdnad om ett barn har inte möjlighet att ta hjälp

Inlämnad: 2007-11-27 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se