Gunvor G Ericson (MP)

Gunvor G Ericson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Södermanlands län
Titel Sjuksköterska
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2004-10-11 – 2005-04-17
    • Miljöpartiet de gröna

    • Vice gruppledare 2013-04-01 – 2014-09-29
    • Gruppledare 2011-09-15 – 2013-03-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Valberedningen

    • Ledamot 2011-09-27 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-04 – 2011-09-26
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2013-04-09 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-09-19 – 2013-04-08
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2013-04-25 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-20 – 2013-04-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:27 av Ericson, Gunvor G (mp) 3 november 2009 Åtgärder mot energidrycker
Interpellationsdebatt 2009/10:13 av Ericson, Gunvor G (mp) 23 oktober 2009 Statsbidrag till friluftslivets organisationer

Sveriges hållning till azofärgämnena

Skriftlig fråga 2007/08:1189 av Ericson, Gunvor G (mp)

den 9 maj Fråga 2007/08:1189 Sveriges hållning till azofärgämnena av Gunvor G Ericson mp till jordbruksminister Eskil Erlandsson c Miljöutskottet i EU-parlamentet arbetar med ett förslag om att förbjuda azofärgämnen i läsk, godis och andra livsmedel. En brittisk studie, från universitetet i Southampton, har pekat

Inlämnad: 2008-05-09 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

med anledning av prop. 2007/08:99 Tilläggsbudget till statsbudgeten 2008

Motion 2007/08:Fi12 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2007/08:Fi12 av Maria Wetterstrand m.fl. mp med anledning av prop. 2007/08:99 Tilläggsbudget till statsbudgeten 2008 mp056 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om ändrade ramar för utgiftsområden samt anvisar ändrade och nya anslag enligt uppställning: Utgiftsområde Anslag Avvikelse


Utskottsberedning: 2007/08:FiU21
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2007/08:Fi12 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp) (doc, 62 kB)

med anledning av prop. 2007/08:100 2008 års ekonomiska vårproposition

Motion 2007/08:Fi10 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2007/08:Fi10 av Maria Wetterstrand m.fl. mp med anledning av prop. 2007/08:100 2008 års ekonomiska vårproposition 1 1 Sammanfattning Miljöpartiet de gröna presenterar i årets motion med anledning av den ekonomiska vårpropositionen riktlinjer för en ekologiskt långsiktigt hållbar ekonomisk politik.


Utskottsberedning: 2007/08:FiU20
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2007/08:Fi10 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp) (doc, 329 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se