Gunvor G Ericson (MP)

Gunvor G Ericson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Södermanlands län
Titel Sjuksköterska
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2004-10-11 – 2005-04-17
    • Miljöpartiet de gröna

    • Vice gruppledare 2013-04-01 – 2014-09-29
    • Gruppledare 2011-09-15 – 2013-03-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Valberedningen

    • Ledamot 2011-09-27 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-04 – 2011-09-26
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2013-04-09 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-09-19 – 2013-04-08
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2013-04-25 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-20 – 2013-04-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2010/11:332 av Ericson, Gunvor G (MP) 17 maj 2011 Försäkringskassans lokala närvaro
Debatt om förslag 2010/11:SoU16 27 april 2011 Folkhälsofrågor
Interpellationsdebatt 2010/11:188 av Ericson, Gunvor G (MP) 17 februari 2011 Oberoende tillsynsorgan för Försäkringskassan
Interpellationsdebatt 2010/11:134 av Ericson, Gunvor G (MP) 21 januari 2011 Ersättning under arbetslivsintroduktion och behov av statistik

Karensdagar för egenföretagare

Skriftlig fråga 2010/11:648 av Ericson, Gunvor G (MP)

den 11 augusti Fråga 2010/11:648 Karensdagar för egenföretagare av Gunvor G Ericson MP till statsrådet Ulf Kristersson M Det är viktigt att det är en så stor likabehandling som möjligt av företagare och anställda vid både sjukdom, arbetslöshet och föräldraledighet. Att företagare numera bara kan välja sju dagar

Inlämnad: 2011-08-11 Besvarare: Ulf Kristersson (M)

Våldsutsatta kvinnor med tidsbegränsat uppehållstillstånd

Skriftlig fråga 2010/11:607 av Ericson, Gunvor G (MP)

den 21 juni Fråga 2010/11:607 Våldsutsatta kvinnor med tidsbegränsat uppehållstillstånd av Gunvor G Ericson MP till statsrådet Tobias Billström M Under lång tid har vi fått vittnesmål om den alldeles särskilda utsatthet som drabbar våldsutsatta kvinnor med tidsbegränsade uppehållstillstånd. Om kvinnan lämnar mannen

Inlämnad: 2011-06-21 Besvarare: Tobias Billström (M)

med anledning av prop. 2010/11:146 Förbättringar inom familjepolitiken

Motion 2010/11:Sf13 av Gunvor G Ericson och Magnus Ehrencrona (MP)

Motion till riksdagen 2010/11:Sf13 av Gunvor G Ericson och Magnus Ehrencrona MP med anledning av prop. 2010/11:146 Förbättringar inom familjepolitiken MP031 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att avskaffa jämställdhetsbonusen. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2011/12:AU13 2011/12:SfU1 2011/12:SfU4 2011/12:SoU26
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 9 avslag, 1 bifall,

Motion 2010/11:Sf13 av Gunvor G Ericson och Magnus Ehrencrona (MP) (doc, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se